Svátek má: Jana

Komentáře

Jana Kašparová

novinářka

Amazon, nebo pracovní Dramazon?

Nedivím se politikům, prezidentovi i ekonomům, že s otevřenou náručí jásají nad akvizicí firmy Amazon, která slibuje v Česku vytvořit 2000 pracovních míst a dalších 3000 v sezónních obdobích. Divím se však, že je vůbec nezajímá, za jaká pracovní místa vlastně plédují.


Je všeobecně známo, že Amazon je pověstný  drsnými  pracovními podmínkami a asi právě proto i silnou averzí k odborům. Odborová centrála ČMKOS a Odborový svaz obchodu mají od svých kolegů z Německa, Velké Británie i USA podrobné informace o praktikách, které v Amazonu panují. Důkazy  o „novodobém otroctví“ přinesla už i řada respektovaných médií jak v USA, tak v Evropě. Americká investigativní reportérka Mac McClellandová se nechala přes agenturu v Amazonu zaměstnat jako skladnice. Pracovní agentura, která jí místo zprostředkovala, jí dopředu řekla, aby se odnaučila plakat a nebrala si osobní věci. Ve své reportáži pak detailně popsala, jak se stala novodobým otrokem v ohromném skladišti se 4 tisíci zaměstnanci, které připomínalo pracovní tábor. V USA se Amazonu podařilo ve všech pobočkách zlikvidovat odbory. Stejný styl se snaží zavádět i v Evropě.

Britská televizní stanice Chanel Four přinesla interview s deseti bývalými zaměstnanci Amazonu v Anglii. Museli pracovat deset hodin s jednou  třicetiminutovou pauzou na oběd, z čehož jim 20 minut  zabralo dojít do kantýny, před kterou se museli podrobovat osobní prohlídce, na jídlo  zbývalo pouhých 10 minut. Zaměstnavatel jim uděloval trestné body za to, že byli dlouho na toaletě, vzali si nemocenskou, když onemocněli, či promluvili s kolegou. Za tři trestné body následoval vyhazov.  Firma využívala velmi kontroverzních pracovních smluv  tzv. „zero hours contracts“, podle níž je sice zaměstnanec najat, ale smlouva nezaručuje vůbec žádnou práci. Ani plat. Firma podle této prekérní pracovní smlouvy využívá zaměstnance, jen když ho potřebuje. Prostě ideál – zaměstnanec na písknutí.  Reportér  veřejnoprávní BBC, který se rovněž nechal zaměstnat jako skladník, pořídil ze svých směn záznam ze skryté kamery. Přední britský expert na problematiku pracovního stresu v BBC prohlásil, že tento typ práce vystavuje zaměstnance vyššímu riziku duševní nemoci. Amazon se brání tím, že firma předem upozorňuje, že některé pozice mohou být fyzicky náročné.

Americké odbory AFL-CIO upozorňují své zahraniční kolegy, že všude, kam Amazon přijde provází ho do očí bijící zaujatost proti odborům. S touto zaujatostí narazil Amazon na vlivné a vládou respektované odbory v Německu. V  pobočce v Lipsku se situace stávala neúnosnou a odborový svaz VER.DI vyzval zaměstnance ke stávce. Zkušenost nakonec ukázala, že Amazon je ochoten částečně  ustoupit a zlepšit pracovní a mzdové podmínky, až když si to zaměstnanci vybojují. Odboráři v Lipsku přitom čelili veřejnému  „citovému“ obviňování, že chtějí zničit a zkazit Vánoce  německým dětem.  AFL-CIO  statečné  odboráře z německého odborového svazu VER.DI podpořila a společně s nimi uspořádali 16. prosince loňského roku protestní akci před sídlem Amazonu v Seatlu .

Mezinárodní solidarita pokračuje. Prvního února letošního roku se uskutečnila v Drážďanech konference německé odborové centrály DGB, která na ni pozvala  zástupce odborů z ČR a Polska.  Důvod je jasný, němečtí odboráři chtějí své kolegy připravit na příchod Amazonu. Že si s sebou přiveze nechvalně známé způsoby, je snad nad slunce jasné. Ostatně to potvrdil i šéf evropských operací Amazonu Tim Collins, který s předstihem uvedl, že nevidí potřebu pro zakládání odborových organizací jak v Česku, tak Polsku.  Sklady Amazonu jsou standardizované, takže není pochyb o tom, že stejné pracovní prostředí mohou okusit i zaměstnanci u nás, uvedla předsedkyně OS obchodu Renata Burianová, jejíž odborový svaz  měl svého zástupce  v Drážďanech a na příchod Amazonu se začal připravovat.

Představitel DGB Michal Sommer na zmíněné konferenci  vyzval odbory v EU ke společnému postupu proti snahám uplatňovat na území EU americké pracovněprávní „standardy“. Zmínil se i o tom, že v USA sílí snahy o možnost podávat žaloby na EU pro poškození hospodářské soutěže  -  to, že v EU musí respektovat normy bezpečné práce, činnost rad zaměstnanců, kolektivní vyjednávání, je velká brzda rozvoje amerických investic.  

Amazon  se sice může chlubit tím, že je nejstarším a největším internetovým obchodem na světě, působí již od roku 1995 a zaměstnává 97 tisíc lidí. Ale jak ukazují  zkušenosti amerických, německých i britských odborů, patří mezi zaměstnavatele s „drsnými“ pracovními podmínkami, důkazy o tom velmi opatrně naznačují média už i u nás.  

Je důležité vzít v úvahu fakt, že Amazon většinou využívá tzv. zaměstnávání přes agentury, což v českých podmínkách může znamenat menší výdělky. Sklady firmy Amazon.com v anglické Rugeley jsou v oblasti s vysokou nezaměstnaností, kde dříve byly uhelné doly. Avšak pracovní podmínky tak odrazují, že se tam nehrnou ani místní dlouhodobě nezaměstnaní.

Nedopadne česká anabáze nakonec tak, že kromě zvýšeného množství kamionů na našich dálnicích přibude i autobusů přivážejících zahraniční dělníky?

Je povinností odborů  důrazně upozornit veřejnost i odpovědné politiky na to, jaké prekérní pracovní podmínky může zaměstnání v Amazonu přinést. Na prvním jednání předsednictva tripartity se Sobotkovou vládou o tom hovořil Josef Středula, předseda OS KOVO. Podle slov Václava Pícla, místopředsedy ČMKOS budou  odbory v nejbližších dnech  na toto téma  jednat s odpovědnými politiky. Zdůraznil, že odbory vítají každé nově vytvořené pracovní místo, ale ne za ztrátu lidské důstojnosti.
            
Jana Kašparová

(Ne)spravedlivá Kalouskova privilegia

(Ne)spravedlivá Kalouskova privilegia

Jana Kašparová 

11. března 2010
Za svoje nedávné zamyšlení pod titulkem „Kalouskovy volební benefity“ jsem byla velmi pokárána místopředsedou TOP 09 Jaromírem Drábkem.

Kalouskovy volební benefity

Kalouskovy volební benefity

Jana Kašparová 

23. února 2010
Kdo sleduje častěji činy Miroslava Kalouska, jistě mu neuniklo, že jedním z oblíbených evergreenů tohoto politika, o kterém se v kuloárech říká, že patří mezi největší talenty v oblasti legální manipulace s fakty, jsou stravenky a zaměstnanecké výhody.

Něco za něco, anebo za nic?

Něco za něco, anebo za nic?

Jana Kašparová 

30. listopadu 2009
Už pořádně oschl podpis Václava Klause pod Lisabonskou smlouvou a nás válcují další aféry. Zanedlouho si ze všeho budeme pamatovat jen to, že na poslední chvíli náš prozíravý prezident vyměnil hrozbu prolomení Benešových dekretů za nějaký nepodstatný, obecný list...

Takoví jsme byli

Takoví jsme byli

Jana Kašparová 

27. listopadu 2009
Naši společnost na pár dní ovládly nostalgické vzpomínky na listopadový sametový převrat.

Tripartita a výchovná facka

Tripartita a výchovná facka

Jana Kašparová 

2. října 2009
Sedmnácté září 2009 se významně zapíše do historie české tripartity. V totálně rozhádané politické scéně, kdy Česku hrozí astronomický státní deficit a rozpočtové provizorium, dojednávají představitelé odborů a zaměstnavatelů přímo před očima premiéra Fischera a ministra financí Janoty, jak deficit...

Pravdivý odborový strašák

Pravdivý odborový strašák

Jana Kašparová 

26. srpna 2009
Když na začátku letošního roku seznámila největší odborová centrála novináře a poté na tripartitě i politiky se svou prognózou vývoje ekonomiky, byly odbory označeny za nezodpovědné strašáky.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%