Svátek má: Jana

Komentáře

Jana Kašparová

novinářka

Takoví jsme byli

Naši společnost na pár dní ovládly nostalgické vzpomínky na listopadový sametový převrat.

Je překvapivé, jak málo pozornosti při tomto vzpomínání je věnováno  události, která přitom  doslova zpečetila nezvratnost zahájeného vývoje a zasadila tehdejšímu režimu smrtící úder.  Přesně za deset dní po potlačené studentské demonstraci ovládla tehdejší Ćeskoslovensko generální stávka. Byla to paradoxně  první a poslední stávka za celou éru totalitního režimu.

Dnes si už málokdo uvědomí, že stávkovat v tehdejší době bylo pro lidi naprosto  nemyslitelné a  strach z perzekuce  byl obrovský, přestože už naši zemi ovládala úžasná revoluční euforie. Jak je možné, že přes totální informační blokádu  oficiálních  médií 27. listopadu 1989 téměř  60 % všech pracujících  na dvě hodiny  přerušilo práci nebo stávku jiným způsobem demonstrativně podpořilo? Jak je možné, že  KSČ vlastně během dvou hodin ztratila své monopolní postavení být mluvčím a reprezentantem dělnické třídy. Je vůbec možné, aby se takovýto mohutný protest zorganizoval jen na základě spontánního  odporu? Kdo stál za organizací této historické události?

Následující poodhalení některých méně známých fakt,  jen potvrdí,  to co  praví klasik, že  „bez historie není současnost.“    

První kardinální chyba nastala, když tehdejší vedení  Ústřední rady vyhlášenou   stávku, odsoudilo „jako hazard a vyzvalo k zachování jednoty a klidu“. ÚRO, věrně kopírující postoj vedení KSČ se tak  pasovala do role stávkokaze, a řadoví odboráři  to vzali doslova jako zradu.

V té době už v jednotlivých  podnicích začaly vznikat  stávkové výbory. Na jedné ze schůzek aktivistů Občanského fóra v Činoherním klubu se zástupci stávkových výborů ze 7 velkých  podniků dohodli na  vzájemné podpoře pro případ perzekuce. Tato dohoda se rychle rozšířila, a proto na výzvu organizátorů OF, byla agenda stávkových výborů převedena do samostatného centra, které sídlilo v Prognostickém ústavu. Vzniklo Sdružení stávkových výborů, které doslova přes noc převzalo koordinaci mezi stávkovými výbory po celé zemi. Kolem tohoto sdružení se seskupili lidé, kteří dobrovolně bez nároku na odměnu a čas dělali  vše pro zajištění úspěchu stávky. Telefony, letáky, „spanilé jízdy studentů, aktivistů a herců“, to byly prostředky jak k lidem dostat odpověď na jejich nejčastější  dotazy a zároveň obavy: „Můžeme legálně stávkovat, jaká máme oprávnění?“

Na lidi ze Sdružení stávkových výborů bychom neměli zapomenout, pomohli v době, kdy to bylo opravdu třeba. Dovolte mi několik jmen,  doposud oněch bezejmenných hrdinů: I. Pergler z ČKD Elektrotechnika, V. Mega z Metra, M . Borges z Pragotronu, P. Kos z Technometry, M. Kašík z ČKD Polovodiče a I. Pleskot a P. Vacek z Kancelářských strojů. I jejich heslem bylo heslo oněch dní:  “Přestaňme se bát!“

Pro Prvnizpravy.cz
Jana Kašparová

(Ne)spravedlivá Kalouskova privilegia

(Ne)spravedlivá Kalouskova privilegia

Jana Kašparová 

11. března 2010
Za svoje nedávné zamyšlení pod titulkem „Kalouskovy volební benefity“ jsem byla velmi pokárána místopředsedou TOP 09 Jaromírem Drábkem.

Kalouskovy volební benefity

Kalouskovy volební benefity

Jana Kašparová 

23. února 2010
Kdo sleduje častěji činy Miroslava Kalouska, jistě mu neuniklo, že jedním z oblíbených evergreenů tohoto politika, o kterém se v kuloárech říká, že patří mezi největší talenty v oblasti legální manipulace s fakty, jsou stravenky a zaměstnanecké výhody.

Něco za něco, anebo za nic?

Něco za něco, anebo za nic?

Jana Kašparová 

30. listopadu 2009
Už pořádně oschl podpis Václava Klause pod Lisabonskou smlouvou a nás válcují další aféry. Zanedlouho si ze všeho budeme pamatovat jen to, že na poslední chvíli náš prozíravý prezident vyměnil hrozbu prolomení Benešových dekretů za nějaký nepodstatný, obecný list...

Takoví jsme byli

Takoví jsme byli

Jana Kašparová 

27. listopadu 2009
Naši společnost na pár dní ovládly nostalgické vzpomínky na listopadový sametový převrat.

Tripartita a výchovná facka

Tripartita a výchovná facka

Jana Kašparová 

2. října 2009
Sedmnácté září 2009 se významně zapíše do historie české tripartity. V totálně rozhádané politické scéně, kdy Česku hrozí astronomický státní deficit a rozpočtové provizorium, dojednávají představitelé odborů a zaměstnavatelů přímo před očima premiéra Fischera a ministra financí Janoty, jak deficit...

Pravdivý odborový strašák

Pravdivý odborový strašák

Jana Kašparová 

26. srpna 2009
Když na začátku letošního roku seznámila největší odborová centrála novináře a poté na tripartitě i politiky se svou prognózou vývoje ekonomiky, byly odbory označeny za nezodpovědné strašáky.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%