Svátek má: Ivo

Komentáře

Jiří Kouda

novinář

Stávka!

Stávka nejen dopravních odborů je především obranným a prakticky posledním tahem vůči agresivní a asociální politice pravicové vlády. Vlády, kterou si 90 procent občanů nepřeje a prosazující reformy odmítané přes 70 procenty obyvatel.

Tedy Nečasovy vlády, za níž se téměř třičtvrtiny Čechů stydí. A stávka? No konečně!

Bylo zjevné, že ačkoli má kabinet a jeho předseda Petr Nečas sice plná ústa dialogu a jednání, šlo o jednostrannou zvukovou kulisu, kdy argumenty sociálních partnerů - odborů (ale i zaměstnavatelů) nebyly vyslyšeny. Pro představu „efektivního“ dialogu stačí sobotní zkušenost odborářů. Ti se dostavili na jednání s vládou, kde je nečekal žádný ministr, ale obálka s modrým pruhem - předběžné opatření k zákazu stávky od Městského soudu v Praze. Dialog jako noha.

Agresivita a xenofobie konzervativního kabinetu vůči jiným argumentům se zvýrazňuje barikádními výkřiky „Vláda neustoupí ani o píď!“, „Budeme vymáhat škody do poslední koruny!“ (Nečas) a samozřejmě obvinění, že jde o politickou stávku (Nečas, Kalousek, Klaus a další). O vyostření situace se stará sama, a to natolik, že se politologové obávají z její strany provokací vůči stávkujícím, aby je zdiskreditovala.

V tom posledním se ovšem vláda tolik nemýlí. Nevím, kdo to tak definoval, ale v moderním pojetí už neexistuje oblast, která by nebyla politikou – ostatně už klasik řekl: „Vyhýbat se politice je také politikou.“ A odborářský protest je samozřejmě součástí politiky.  Co jsou to tzv. reformy, které zasáhnou všechny obyvatele, ale ponesou jejich náklady jen střední a chudé vrstvy obyvatel? To není politika? To nemá zajímat odbory, které reprezentují právě zaměstnance uvedených kategorií? Odbory jednají samozřejmě politicky a nejedná se o nějaký happening.

Jistě. Pravici by se líbilo, kdyby se odbory vrátily do časů přikyvovačů zpevněných norem a rozdávačů bonboniér. Jenže právě asociální kroky konzervativců probudily odbory a jejich obrannou funkci. A to „zdola“, nikoli „shora“ pro „upevnění ega odborových bossů“, jak lživě a urážlivě vláda a její apologeti tvrdí. Maloměšťácké výpady vůči odborům vypovídají spíše o jejich autorech, než o odborech. Maloměšťáci totiž za totáče lezli bolševikovi do zadku, třebaže ho – možná - nemilovali, nyní si oklepávají tu mazlavost z botek a s hlubokou nenávistí hledí na cokoli, co zavání (podle nich komunistickou) levicí. Absolutně nechápou, že tzv. vládní reformy napráskají na holou i jim.

Jen bych připomněl, že proti odborům vždy vystupovaly ty nejhnusnější režimy, vojenské a fašistické diktatury (konzervativní válečnický režim M. Thatcherové nevyjímaje), a mladí lidé by si měli položit otázku proč a zda to bylo ku prospěchu obyvatel.  Jsem totiž hluboce přesvědčen, že mladí lidé v sobě mají opravdový smysl pro spravedlnost, nezkažený dospěláckými kompromisy. Ovšem kromě pravicových svazáků, kteří se rychlokvašeně stali uměleckými milionářskými byznysmany a již v šesti letech věděli, že budou „presidenty“. U nich sociální empatii nečekám.

Pak by si i všimli, že místo jednání a trpělivého dialogu směřujícího ke kompromisu a společenskému konsenzu kabinet včetně prezidenta vyostřují situaci.

"Být vládou a pražským primátorem, tak bych se snažil po celé republice najít autobusy a nahradit jimi ty stávkující a těm říci na shledanou, když nepřijdou do práce," přilil benzín do ohně Klaus, který v roce 1997 coby premiér lehce svižně ustoupil železničářským odborům. Výklad jeho doporučení je jasný – vyhodit z práce a nasadit stávkokazy! Následná Kalouskova brzdná interpretace slov prezidenta musela rozveselit každého: „Nashledanou znamená, že až budou chtít pracovat, takže mohou, nikoli vyhodit z práce.“  Ale dost Kalouskovského žertování.

Vrcholně nebezpečnější pro sociální stát a ničící demokratický systém jsou úděsné vládní přípravy nových zákonů, týkajících se omezení práv odborů (rozuměj občanů!), jejich protestů a možných stávek. Český pravicový tisk dokonce mudruje nad stávkou s lítostí, že toto právo vůbec existuje (tohle by si ve vyspělé části zemí Evropské unie nedovolil, koledoval by si o izolaci a patrně likvidaci), nebo vypouští pindy, že vláda byla zvolena, ale odbory ne. To už potom směřujeme k nějaké formě diktatury. Ve vzduchu pak už lze cítit pach gumových střel a čmoud motorů Pandurů v ulicích českých měst.

Je třeba se podívat do Ústavy a Listiny, když už se Něčas zaklíná zákony. Vládnoucí vrstvě by se samozřejmě líbilo – zvolte nás, a až do dalších voleb nám do toho nekecejte.  Tak demokracie nefunguje. Každá vláda může jít od válu, když se její politika voličům nebude líbit. A to kdykoli!

Požadavkem odborů ale je upravit tzv. reformy tak, aby byly pro většinu obyvatel co nejsnesitelnější a zároveň, aby se náklady na ně spravedlivě rozložily na všechny vrstvy obyvatel (ostatně, položil si někdo otázku velmi jednoduchou: slibuje tato vláda lidem své země lepší život nebo jen dávkovaný sešup k chudobě?). Náhlé nabídky Drábka, že by zohlednili opracovanost lidí v manuálních činnostech pro penze - když to předtím zrušili - a že v roce 2041 nebude prodlužovat věk odchodu do důchodu, je přímo groteskní. To jsou gesta pro naivky, nikoliv pro odbory. Rozhodující je vyvedení peněz ze státního důchodového fondu do soukromých rukou  - toť podstatné! Vždyť šafář financí Kalousek jen zalitoval, že tento druhý pilíř důchodového systému není povinný! Stávka způsobí jen mikroskopické škody v porovnáním s tím, co napáchala a chystá napáchat všeobecně opovrhovaný Nečasův kabinet. Osobně bych se nezlobil za pád tohoto mocenského uskupení. A pokud by to bylo na podzim, jak tuší politolog Zdeněk Zbořil, bylo by to skoro pozdě.

Proto je třeba na stávku odborů hledět jako na jeden z prostředků protestu proti asociální vládě a omezení jejich téměř kriminálních úmyslů. Drtivá většina obyvatel by měla s porozuměním přijmout i dočasné nepohodlí. V tom se ukáže jejich vyspělost.

Psáno pro Prvnizpravy.cz

Jiří Kouda
novinář

Je suis Turkey

Je suis Turkey

Jiří Kouda 

19. července 2016
Je vcelku pochopitelné, že lídry světa světa děsí puč, vojenský převrat, junta či jinak nazvané násilné převzetí moci. Samozřejmě z jejich rukou.

Militarizace pro kšeft nebo pro co?

Militarizace pro kšeft nebo pro co?

Jiří Kouda 

5. června 2014
Do českého povědomí se pomalu ale jistě vkrádá něco odpudivého – militarismus. Za slovy o obraně ušlechtilých hodnot – svobody, demokracie, se až příliš často skrývá něco temného.

Vláda poslouží už jen svým odchodem

Vláda poslouží už jen svým odchodem

Jiří Kouda 

16. října 2012
Apartní omdlévání politiků a médií napravo z toho, jakým způsobem uspěli komunisté v krajských volbách vypovídá v mnohém o špičkách české pravice samotné.

Kulhavá demokracie před pádem

Kulhavá demokracie před pádem

Jiří Kouda 

24. února 2012
Je téměř neuvěřitelné, že se daří provádět politiku rozděl a panuj u evropského obyvatelstva. Příkladem je ono příšerné Řecko, které ne a ne stále jaksi nebankrotuje a existuje v eurozóně, a stále dráždí světový trh. Až na to, že téměř...

Jediné, co slibují, je sociální škarpa

Jediné, co slibují, je sociální škarpa

Jiří Kouda 

27. října 2011
Tento týden nás krajně konzervativní a neoliberální politici a ekonomové bohatě vykrmili tvrzením, kdože může za vypuknutí světové krize a stejně tak, jak z toho ven. Až na to, že sice vědí jak, ale jak přiznali nevědí, zda to pomůže.

Až prodá Orlík…

Až prodá Orlík…

Jiří Kouda 

7. října 2011
Karel Schwarzenberg utrousil v německých novinách, že evropští politici musí prosazovat reformy, jinak všichni dopadneme na dno. A jinde, že se nám musí dařit ještě o mnoho hůř, aby k reformám přistoupili. Čechům pak rozšafně dodal, že „váš luxus...

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%