Svátek má: Zbyšek

Regiony

Velikost textu:

Science Café: Archeologické výzkumy v prostoru vodních děl

Science Café: Archeologické výzkumy v prostoru vodních děl

Další přednáška z cyklu Science Café se v muzejním Malovaném sále uskuteční v úterý 26.března v 18 hodin.

Z plakátu k akci
22. března 2024 - 11:00

Ing. Petr Škrdla, Ph.D., a Mgr. Jaroslav Bartík, Ph.D., z Archeologického ústavu AV ČR se budou věnovat Archeologickým výzkumům v prostoru vodních děl Dalešice a Mohelno.

Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice, která sestává ze dvou nádrží, byla uvedena do provozu v roce 1978. Od té doby dochází vlivem její činnosti k periodickým pohybům vodních hladin, což způsobuje erozi sedimentů odhalující archeologické situace. Opakované průzkumy dosud objevily 3 zcela nové polohy s archeologickými nálezy datovatelné do pozdní fáze mladého paleolitu, pozdního paleolitu, neolitu, mladší doby hradištní a novověku. 

Protože výzkumy v dané oblasti jsou možné pouze v období krátkodobých odstávek elektrárny, kdy jsou zájmové polohy často pouze v řádu jednotek hodin nad hladinou, musela být přizpůsobena metodika výzkumu i dokumentace těchto poloh. Kolísání hladiny umožnilo ale zkoumat i již známé archeologické lokality, které však byly po více jak čtyři dekády zaplaveny. K nim se řadí například hradisko Kramolín, kde provedli pracovníci Archeologického ústavu AV ČR, Brno rovněž několik terénních průzkumů, které přinesly nové doplňující informace o tomto významném hradišti. 

Archeologický potenciál oblasti vodních děl Dalešice a Mohelno nebyl dosud zdaleka vyčerpán. Přednáška přibližuje problematiku vodní eroze a objevování nových lokalit v prostoru vodních nádrží a představuje dosavadní výsledky výzkumu i nejzásadnější archeologické objevy.

NovinkyVysočina.cz informovala Dana Oberreiterová, tisková mluvčí, Muzeum Vysočiny Jihlava, p.o..

(rp,novinkyvysocina.cz,foto:Muzeum Vysočiny Jihlava)



Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%