Svátek má: Filip

Komentáře

Jiří Dolejš

poslanec PS PČR (KSČM)

Vyvolávání ducha starého Fritze

24. ledna 1712 před 300 lety se narodil v Berlíně v rodině braniborských Hohenzollernů korunní princ Bedřich. Pozdější symbol osvíceného absolutismu a pruského patriotismu. Vojevůdce a tvrdý reformátor, kterým započal i zvláštní vztah mezi Pruskem a Ruskem, ovlivňující pozdější evropskou geopo...


Třetího pruského krále připomínám m.j. i ve vztahu k oživlému sporu mezi evropskými konzervativci a liberály o starém pojmu prušáctví. Patrioti kdysi spojovali s prušáctvím starého Fritze ctnosti jako je píle a činorodost, smysl pro čest a pro práci ve prospěch celku. Když ale byla nedávno v Německu znovu vydána kniha Oswalda Spenglera „Preußentum und Socialismus“ (1919), hledali mnozí v staropruské tradici spíše paralelu se současnými eurokratickými elitami a jejich byrokratickými a militaristickými sklony. Je to oprávněné ?

Starému Fritzovi se v historii ne nadarmo říká „Friedrich II. der Große“. Do jeho nástupu na pruský trůn bylo Německo vyřazeno z velkých světových dějin, sužoval je přežilý a neefektivní systém roboty i svrchovanost zhruba tří set omezených zemských vrchností. Oproti stavu, který různá knížátka udržovala v těchto trpasličích tyraniích, byly Bedřichovy reformy relativně pokrokovou změnou. Reformy ale prosazoval s pomocí junkerských důstojníků a byrokracie a nikdy nepřekročily meze pozdně feudální společnosti.

Romantizující obraz starého Fritze, osvíceného krále žebráků, obcházejícího v staré uniformě, s copem a holí své Prusko, se rozšířil při vzestupu německého nacionalismu. Rod Hohenzollernů byl podle této mytologie povýšen na rytíře německé národní myšlenky, který získal nárok na vůdcovství v německých zemích. Realita byla samozřejmě vzdálená této legendě. Gotthold Ephraim Lessing jako rodilý Sas označil pruský stát v dopise z roku 1769 za stále nejotročtější stát v Evropě. A Karel Marx psal ve svém „Die Taten des Hauses Hohenzollern“ (1849) o Bedřichovi Velikém jako o příteli osvěty šířené lískovou.

Když Bedřich usedl ve svých 38 letech na trůn, považovali ho v Evropě za trpasličího krále, kterého mohli mocní jen zneužívat ke svým cílům. To že se stal úspěšným představitelem osvíceneckého absolutismu ovlivnily nejen objektivní proměny materiálních a duchovních poměrů ve společnosti, ale také subjektivní vlivy, které na něj v mládí působily. Jeho učitelé mu přibližovali základní osvícenecké myšlenky, které se dostávaly do příkrého rozporu s úzkoprsým a bigotním prostředí pruského dvora za vlády jeho otce.

Podle jeho životopisců se Bedřich neusiloval být pouze Caesarem, nýbrž i Markem Aureliem. Sám navrhl základní osnovu svého letního sídla zámku Sanssouci v Postupimi do kterého se pak v roce 1747 přestěhoval. Opakovaně tu přijal Voltaira, který chápal Evropu jako jakousi velkou republiku rozdělenou na několik států a snil o osvíceném imperátorovi, který by dokázal Evropu sjednotit shora. Ze vzájemné korespondence Bedřicha s Voltariem tak vznikl jeho spisek “Antimachiavelli oder Versuch einer Kritik über Regierungskunst“ (1740), kde podrobil kritické analýze Machiavelliho státotvorné zásady. Sám se ovšem svými filosofickými ideály moc neřídil a s Voltairem se nakonec nepohodl.

Bedřich o své roli monarchy rád říkal : „Jsem první služebník svého státu.“ Posilování funkcí státu spolu s militarizací bylo zárukou vnitřní stability i vnější moci země. Organizace pruské armády a způsoby jejího boje byly ve své době skutečně nejlepší a všechny evropské vlády je postupně přejímaly. Dalším krokem byla unifikace práva a oddělení kompetencí soudů a správy (zaniká patrimoniální justice). Za „fridericiánského státu“ vznikla silná úřednická vrstva, spojená i s vysokými financemi. Průmyslu a obchodu se věnovalo měšťanstvo, junkerská šlechta se zaměřila na pozemkové vlastnictví.

Nástrojem posilování země měla být územní expanze. Mladý král Bedřich neuznal pragmatickou sankci, která přisoudila rakouský trůn Marii Terezii a údajně se vyjádřil o jejím panování jako o vládě spodniček. Rakouská císařovna ho na oplátku nazývala “zlý muž v Sanssouci”. Prusové nakonec ve válce o dědictví rakouské (1740-1748) připojili podstatnou část bohatého Slezska až po Opavu, a Kladsko na dvě staletí k Prusku. Slavný Clausewitz o této válce napsal že v žádné jiné válce neprolínala politika strategii jako v této.
null

Touto válkou samozřejmě rivalita mezi hlavními evropskými velmocemi neskončila. V tzv. sedmileté válce (1756-1763) se Prusko se nechalo najmout za nemalé subsidie Anglií proti Francii a Rakousku. A k protipruské koalici se zase přidalo Rusko Švédsko a Sasko. Prusko tak muselo válčit na západě i východe, na severu i jihu. Anglie byla nakonec chatrný spojenec, za zády Prusů jednala dokonce s druhu stranou a po smrti britského předsedy vlády Williama Pitta ukončila i vyplácení finanční pomoci . Bedřich se ocitl v kritickém postavení a téměř Prusko pohřbil. Ruská a rakouská vojska v roce 1760 dokonce dobyla Berlín..
Válečné spory mezi velmocemi tehdy zasáhly celý kontinent a i americké kolonie. Paralelu s dneškem nabízí i první mezinárodně významná vlna finančních krachů v roce 1763. Válčení vyvolalo vyšší potřebu kapitálu, což vedlo ke vzniku bubliny směnných papírů, k inflaci a k radikálním měnovým reformám.Všeobecná platební neschopnost klíčových obchodních domů v roce 1763 již bohužel vyvolala řetězovou reakci v celé Evropě, která se pak hasila mimořádným importem.drahých kovů. V roce 1765 také vzniká pruská státní banka.

Na konci sedmileté války se podařilo Prusku svojí diplomacií neutralizovat ruské nebezpečí na východě. Bedřich se zasadil za sňatek ruského následníka trůnu Petra s anhaltskou princeznu Sofii Frederikou Augustou (jejíž matka byla z holštýnského rodu a její otec byl pruský maršál). Po smrti ruské carevny Jelizavety se projevily sympatie careviče Petra k Prusku, uzavřel s Pruskem separátní mír a vrátil mu východní Prusko. Válečná remiza umožnila Prusku se stabilizovat a stát se definitivně velmocí.

Politika cara Petra III. po nástupu na trůn vyvolala odpor, který vyústil v palácový převrat. Ruský historik Vasilij Ključevskij ho ve svém díle „Pусская история“ (1890) označoval za pruského donašeče Ruského trůnu se ale ujala jeho vdova, anhaltská princezna, která konvertovala k pravoslaví a vládla už pod ruským jménem Jekaterina (Екатери́на II. Великая). Z počátku jí tlak domácí opozice přinutil nazvat Bedřicha nejhorším nepřítelem Ruska. Válku s ním už ale neobnovila a dohodu s Pruskem v roce 1764 znovu potvrdila.

S Bedřichem carevna Jekaterina nalezla shodu i když vyzval Rusko k prvnímu dělení Polska v roce 1772. Prusko mohlo anektovat západní Prusy a Varmii, dosáhlo spojení s východními Prusy spolu se slezským územím se jeho rozloha oproti roku 1740 téměř ztrojnásobila. Mocenský dualismus protestantského Pruska a katolického Rakouska pak vyloučil snahy využít k německému sjednocování středověkou Svatou říši římskou, pro kterou se vžil název „Sacrum Romanum imperium nationis Germanicae“. Bedřich už na císařskou korunu v podstatě kašlal, považoval ji za prázdný titul. Naopak před smrtí založil ještě konkurenční „Spolek knížectví“ (Fürstenbund), který ale už byl jen epizodou a velkoněmecké ambice se realizovaly po jiné linii (založení „druhé říše“ v roce 1871).
null

Kdo vyvolává ducha starého Fritze, neměl by zapomínat, jak ho už jeho souputníci měli plné zuby (viz např. Mirabeau : „De la Monarchie Prussienen sous Fréderic le Grand“, 1788). Osvícený despota na konci svého života zhořknul a nesnášel jiné názory. Proč se přesto starý Fritz stal symbolem úspěšnosti reforem shora ? Pro budoucnost se ukázal lepší paternalismus silného státu než závislost lidí na zvůli feudálních stavů (osud tehdejšího Polska je toho důkazem). U nás měly podobný význam josefínské reformy.

Problémem vrchnostenských reforem je legitimace zdola – osvícené autoritářství hlásá „vše pro lid, ale ne jeho prostřednictvím“. Nelze je zavrhovat, někdy jsou i objektivně nutné, ale váznou v rozporech, které neumí řešit. V minulosti šlo o byrokratický pruský stát či klerikální církevní reformy, z novější doby lze za reformy shora považovat třeba čínský tengismus nebo integraci EU. Dnes nemá Evropa mnoho společného s pruskou disciplinou ani konstitutivní odpovědností za společné myšlenky a cíle. Ale bohužel ani s vyšší emancipací člověka a větší svobodou jednotlivce. Staří duchové tu prostě už nepomohou.

Jiří Dolejš

K výhledům na zhoršení ekonomické situace

K výhledům na zhoršení ekonomické situace

Jiří Dolejš 

6. února 2019
Před šesti lety otevřel souběh důsledků několikaleté stagnace v ekonomice s krizí důvěry v politice cestu k nástupu povrchnímu populismu a k propadu tradičních stran.

K modernizaci regulace dluhopisových trhů v ČR

K modernizaci regulace dluhopisových trhů v ČR

Jiří Dolejš 

3. května 2018
Od krize na finančních trzích se hledá způsob jak se nějakou regulací ochránit před splaskávání různých bublin na finančních trzích, které může přinést významná makroekonomická rizika.

KSČM požaduje odchod šéfa Finanční správy Martina Janečka

KSČM požaduje odchod šéfa Finanční správy Martina Janečka

Jiří Dolejš 

9. září 2017
Podle rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě a Ústavního soudu ČR, ale i Nejvyššího správního soudu ČR, Finanční správa vybírala vyšší daně, než byla oprávněna.

K projednávání rozpočtu na rok 2018

K projednávání rozpočtu na rok 2018

Jiří Dolejš 

7. srpna 2017
V letních měsících projednávají jednotliví resortní ministři návrh státního rozpočtu na rok 2018 je to už takový pravidelný rituál mezi schválením hrubého návrhu v květnu a konečnou vládní verzí v září.

Ke kontrolnímu závěru NKÚ k rozpočtu Grantové agentury ČR

Ke kontrolnímu závěru NKÚ k rozpočtu Grantové agentury ČR

Jiří Dolejš 

4. dubna 2017
Nejvyšší kontrolní úřad loni prověřil podporu výzkumu a vývoje, kterou ze státního rozpočtu rozděluje Grantová agentura České republiky v letech 2011 až 2015.

KSČM nepodpoří návrh státního rozpočtu na rok 2017

KSČM nepodpoří návrh státního rozpočtu na rok 2017

Jiří Dolejš 

15. října 2016
Vláda ČR Bohuslava Sobotky předložila již svůj třetí návrh státního rozpočtu. Na příští rok navrhuje příjmy ve výši 1 249 miliard Kč, výdaje 1 309 miliard Kč a deficit 60 miliard Kč.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%