Svátek má: Viola

Komentáře

Petr Mach

předseda Strany svobodných občanů

Vláda opět zvyšuje dotace bohatým

Jestli patříte mezi 5 milionů Čechů, kteří si platí penzijní připojištění, asi vám ten dopis od vašeho penzijního fondu přišel taky.


Když si platíte na soukromé penzijní spoření („připojištění“) víc než 600 korun měsíčně, bude k vám vláda od ledna příštího roku štědřejší, pokud jde o státní příspěvek. Např. mně bude vláda doplácet měsíčně 230 korun místo dosavadních 150 korun. Ročně mi tak zaplatí na dotacích k penzijnímu spoření 2760 korun místo dosavadních 1800 korun.

Pokud si na soukromou penzi přispíváte podprůměrně, vláda vám příspěvek naopak sníží. Např. pokud si platíte 200 korun měsíčně, místo nynějšího státního příspěvku 120 korun měsíčně (1440 ročně) dostanete nula.

Na vládní reformě dobrovolného penzijního připojištění jsou zarážející dvě věci:

1) Zarážející je jednak samotné zvyšování dotací vládou, která sama sebe nazvala vládou rozpočtové odpovědnosti. Pokud vláda bude pěti milionům lidí platit k penzijnímu spoření dotaci v průměru 200 Kč měsíčně, bude to státní rozpočet stát ročně 12 miliard. Samozřejmě na dluh, protože tato vláda hospodaří už tak s deficitem 130 miliard korun.

2) Druhým zarážejícím faktem je zvyšování dotací bohatým a snižování dotací chudým. Je to nespravedlivé. Pro mnoho lidí je komplikované dávat si stranou přes tisíc korun měsíčně. Proč by měl být ten, kdo má nižší příjmy – a chce si spořit na důchod – znevýhodněn?

Nevolám – s cílem zajistit spravedlnost v soukromém penzijním spoření – po zvyšování dotací chudým. Volám po kompletním zrušení dotací k penzijnímu spoření. Dostávat by je neměli ani bohatí ani chudí.

Chceme nižší daně, ne vyšší dotace

Chápu, že mnoho lidí je za ty dotace rádo. Ale proč?

Lidé si říkají – už tak platím na daních hodně peněz, tak mám aspoň něco zpátky. Lepší by ale bylo daně rovnou snížit (nebo snížit státní zadlužování), to je snad jasné.

Lidé také vědí, že výnosy z penzijního spoření sotva pokrývají růst cen. Jsme proto rádi, že nám ty dotace aspoň trošku kompenzují ztrátu kupní síly. Řekněmě, že spoříte 1000 korun měsíčně. Pokud vám ročně inflace ukousne z naspořené částky jedno procento (např. když výnos fondu je 2 % a ceny rostou o 3 %), z 12 tisíc korun naspořených za rok si koupíte za 40 let o třetinu méně než za 10 tisíc dnes. Jinými slovy, koupíte si za to, co za 8 tisíc dneska. Za celou dobu spoření tak v podstatě přijdete ve prospěch vlády cca o sto tisíc. (Ano, je to tak.) Než chtít inflaci kompenzovat státní dotací, nebylo by lepší chtít ukončit zdražování? Bylo.

Chci, aby vláda přestala dotovat penzijní spoření. Aby ho přestala dotovat jak bohatým tak chudým a současně chci, aby vláda díky takto ušetřeným 12 miliardám omezila zadlužování státu a snížila daně. Peníze nám zůstanou v našich kapsách, sníží se nesmyslné a drahé státní přerozdělování.

Za druhé chci, aby vláda přestala věci zdražovat, aby spořivost nebyla trestána poklesem kupní síly peněz. Chci, aby vláda zrušila povinné přimíchávání biopaliv do benzínu a cenové přirážky k solární a větrné elektřině, aby přestala zvyšovat DPH a další daně a aby centrální banka dodržovala, co jí ukládá ústava: aby dbala na stálost cenové hladiny.

Pak přestane být penzijního spoření ztrátové a bude jako doplňkové "myslení na zadní kolečka" mít smysl i bez vládních dotací a daňových úlev.

Petr Mach


 

Česká republika svobodná, prosperující a bezpečná

Česká republika svobodná, prosperující a bezpečná

Petr Mach 

24. listopadu 2015
Naši ekonomiku ničí přebujelá byrokracie, vysoké daně a státní zadlužování. Abychom vrátili do České republiky prosperitu, musíme dát lidem opět svobodu – snížit daně, omezit byrokracii, zjednodušit podnikání a zaměstnávání lidí.

Konec roamingu? EU se nažere a koza zůstane celá

Konec roamingu? EU se nažere a koza zůstane celá

Petr Mach 

9. listopadu 2015
"Oběd zdarma" neexistuje. Levnější volání ze zahraničí díky nové regulaci roamingu zaplatíme vyššími cenami doma. Řešením drahého volání ze zahraničí je konkurence a inovace, ne další regulace.

Z deníku europoslance: Žijeme kvótami

Z deníku europoslance: Žijeme kvótami

Petr Mach 

20. října 2015
Poslední měsíce europarlamentu byly ve znamení imigračních kvót.

Budu hlasovat proti kvótám

Budu hlasovat proti kvótám

Petr Mach 

9. září 2015
Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) Evropského parlamentu 29. července schválil s pozměňovacími návrhy návrh Evropské komise, jehož podstatou je opět stanovení povinných kvót na přemístění uprchlíků z Itálie a Řecka.

Schengen selhal

Schengen selhal

Petr Mach 

25. srpna 2015
VÝZVA VLÁDĚ: obnovit hraniční kontroly a zajistit zachytávání nelegálně příchozích osob

Sedm rad zdarma pro ministra financí Babiše

Sedm rad zdarma pro ministra financí Babiše

Petr Mach 

9. března 2015
Vážený pane ministře Babiši, před volbami jste tvrdil, že jen stačí vyměnit ta nemehla, které nám tu vládnou, a že pak bude líp. Za leden a únor jste ale vybral na daních nejméně za posledních několik let.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%