Svátek má: Žofie

Komentáře

Věra Tydlitátová

publicistka, politička, judaistka

Spi, Havlíčku, v svém hrobečku…

zpívalo se v sentimentální vlastenecké písni. Jsem ráda, že tyhle písničky jsou již zapomenuté, navzdory upřímné snaze skladatelů nebyly nic moc, jak se říká.


Navíc uplakaná vzpomínka nejspíš není tím pravým ořechovým, co by si pan redakor Havlíček chtěl odtamtud shora, kde nyní nejspíš pobývá, poslechnout. Karel Havlíček Borovský po dlouhé a těžké nemoci zemřel v Praze 29. července 1856.

Prakticky už od dětství jsem měla Havlíčka ráda, i když jsem samozřejmě nerozuměla všem jeho satirickým narážkám a politickému kontextu jeho básní. Prostě mne zaujala vtipná a melodická forma, jíž podával legendární, pohádkové a dobrodružné příběhy. Ano, Tyrolské elegie mne zaujaly především pro ten popis zběsilé jízdy alpským průsmykem. Bylo to trochu jako příběhy o indiánech a bavilo mne, jak si žándári „mazali špiritusem záda a nosy arnikou“ potom, co se vysypali z kočáru do příkopu. Na rozdíl od Erbena, nad jehož děsivými a krutě smutnými baladami jsem jako dítě měla noční můry, Havlíček mě uměl rozesmát.

O tom, že jsem byla nadšena obhroublou mluvou Perunovou, že jsem se bavila oslíma ušima irského krále, že jsem byla fascinována mnohými epigramy, které samy lezly do hlavy, není sporu. Však také to bývaly vzácné chvíle, kdy se mohlo ve škole přímo v hodině a nahlas při energické recitaci Křtu svatého Vladimíra zcela peztrestně použít slova jako „seru“ a „hovno“.  Paní učitelka jen potěšeně kývala hlavou a tvářila se vesele, také kamarádi takové přiblížení klasické literatury přijímali s neskrývaným nadšením. A časem jsem začala vnímat i ty konkrétní dobové i nadčasové narážky na hloupost politiků, umělců, církevníků, povrchních vlastenců a všelijakých prospěchářů, nabobů a pokrytců. A ještě později jsem četla Havlíčkovy prózy a žasla jsem nad jeho kritickým duchem a jasným rozumem, s nímž elegantně a suverénně předešel svoji dobu a snad i dobu naši, jak se bohužel nyní stále častěji ukazuje.

On pan redaktor byl člověk moderní, na české poměry nezvykle otevřený a vzdělaný. Povrchnímu vlastenčení se smál, šovinismus odmítal. Po osobní zkušenosti z Ruska se vysmám naivním slovanofilům a milovníkům cara. Rád hleděl na západ, zajímal se o poměry v Anglii i v Irsku, irskému lidu otevřeně fandil v jeho národním obrození, ale obdivoval i britskou noblesu a důraz na občanská práva. Svého černého buldoka pojmenoval Džok a píše, že je to Angličan tuze zvyklý na habeas corpus. Děj Krále Lávry Havlíček situoval do irského pohoří Wicklow, kde v údolí Glendalough při soutoku křišťálových říček „stojí dutá vrba třetí lidský věk“. Ano, pane redaktore, vypadá to tam v tom horském údolí Glendalough tuze pěkně, skoro jako u Vás na Vysočině. Měl jste se tam zajet podívat, líbilo by se Vám tam. Ale dneska to už nejspíš víte.

Dnes vytáhnu z knihovny očtené Tyrolské elegie a přestože je to v podstatě smutný příběh, zase se vesele pobavím měsíčkem na nebíčku i panem redaktorem kočírujícím splašené koně. Však jsem tím průsmykem později několikrát sama jela a při pohledu na noční Kufstein jsem si tu divokou jízdu připomínala. Havlíček byl mnohokrát popisován jako národní mučedník, různí pisálkové se dojímali nad jeho osudem, aniž by se poučili jeho myšlenkami. Dnes zanechme nacionální kýč stranou, více než 150 let po Havlíčkově odchodu více než kdy jindy potřebujeme jeho kritickou mysl a ducha, jeho odvahu, schopnost nazvat problémy pravými jmény a používat přitom báječně bohatý a vynalézavý jazyk, který není vulgární, ani když někdy užije najaké to „hovno“, jazyk tak jiný, než jsou běžná novinářská klišé a prázdné fráze elektronického věku. Ale hlavně potřebujeme Havlíčkův racionalismus, nadhled a humor.

Věra Tydlitátová

Duševní porucha jako mediální senzace?

Duševní porucha jako mediální senzace?

Věra Tydlitátová 

19. září 2014
K tomu, že si Česká televize, tedy veřejnoprávní médium, pozvala do svého pořadu Události a komentáře bývalého vysokého úředníka proslulého svými paranoickým i bludy, již bylo napsáno více textů, proto je nechci reprodukovat.

Hold laskavé a moudré královně detektivek

Hold laskavé a moudré královně detektivek

Věra Tydlitátová 

12. září 2014
Detektivka je literární žánr dosud tak trochu přehlížený. Dobrá detektivka je však nadčasovým vyjádřením pradávné víry ve spravedlnost.

Básník a teolog Milan Balabán slaví 85. narozeniny

Básník a teolog Milan Balabán slaví 85. narozeniny

Věra Tydlitátová 

5. září 2014
V těchto dnech oslavil profesor Milan Balabán při požehnané svěžesti ducha své 85. narozeniny a protože bychom pro samé „celebrity“ neměli zapomínat na skromné nositele vzdělanosti, sluší se tohoto statečného člověka připomenout.

Kdy se naše levice začne zajímat o genocidu Jezídů?

Kdy se naše levice začne zajímat o genocidu Jezídů?

Věra Tydlitátová 

22. srpna 2014
„V jediném dni zabili v Sindžáru víc než dva tisíce Jezídů, a celý svět říkal: „Zachraňte Gazu, zachraňte Gazu.“ řekl jeden z kurdských uprchlíků pro New Yorker.

Sionismus není sprosté slovo

Sionismus není sprosté slovo

Věra Tydlitátová 

15. srpna 2014
V posledních letech a týdnech vzrůstá frekvence užívání slova sionismus jako označení nějakého metafyzického zla.

Ohnivé deště Perseid

Ohnivé deště Perseid

Věra Tydlitátová 

9. srpna 2014
Někdy je dobré opustit blikající monitory televize a počítačů a vyjít na balkón, nebo před dům a podívat se nahoru. T

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%