Lednové výkony odvětví bývají až o polovinu nižší oproti průměrnému měsíci, ovlivněné klimatickými podmínkami a čerpáním delších dovolených z přelomu roku. Třetinový meziroční růst výkonů, pětinový meziroční růst orientační hodnoty nově povolených staveb, zastavení dlouhodobého propadu počtu kmenových zaměstnanců firem nad 50 zaměstnanců a dvojciferný meziroční přírůstek mezd vytvářejí na druhou stranu v letošním prvním měsíci nebývale silnou koncentraci příznivých signálů.
Meziroční zvýšení stavební výroby z letošního ledna samo o sobě nelze přeceňovat. Pomohly mu nepochybně nadprůměrné teploty, zejména ve srovnání s loňským, extrémně studeným prvním měsícem. Při zohlednění ostatních uvedených signálů, k nimž lze ještě přidat mírně vyšší zásobu práce stavebních firem na konci loňského roku proti konci roku 2016, se nicméně zdá být opatrný optimismus na místě.
Únor vzhledem k charakteru počasí nejspíš pozitivní překvapení ledna nezopakuje. Celoročně nicméně počítáme s tím, že by se výkony stavebnictví měly zvednout až o 5%. Táhnout by je tentokrát měla nejen pozemní, ale i inženýrská část odvětví. V rámci pozemního stavebnictví spoléháme víc na byty než na výstavbu nebytových budov, pro něž vidíme určitý útlum v nových zakázkách. Stavebnictví by se tak mělo zařadit mezi sektory, které budou růstem své přidané hodnoty podporovat růst celé ekonomiky.
Pavel Sobíšek