Svátek má: Emil

Komentáře

Antonín Seďa

poslanec PS PČR (ČSSD)

Proč se v parlamentu nediskutuje o smlouvě mezi EU a USA?

Doposud jsem nezažil v Parlamentu ČR žádnou diskusi, která by se týkala dnes vyjednávané dohodě o volném obchodu mezi USA a EU (Transatlantik Trade and Investment Partnership, TTIP).


Podle vyjednávačů, což je na jedné straně administrativa prezidenta B.Obamy a na straně druhé Evropská komise, má jít o smlouvu demonstrující vytvoření svobodného, otevřeného a na dohodách založeného světa.

Zároveň smlouva s sebou nese podstatnou zahraničně politickou dimenzi, založenou na úzké ekonomické spolupráci a řízené globalizaci. Výsledkem má být stav, kdy budou moci evropské firmy dodávat zboží a služby do USA bez omezení, budou se moci účastnit amerických veřejných zakázek bez jejich znevýhodnění. Ovšem totéž budou moci firmy ze Spojených států.

Posílení transatlantických vztahů je výhodné, podle příznivců této smlouvy, jak pro Evropskou unii, tak USA. Rozhodujícími motivy jsou totiž zahraničně politické a bezpečnostní zájmy především ze strany Spojených států amerických. Ovšem nelze nepřipomenout, že USA vyjednávají podobnou smlouvu Transpacifického partnerství (TPP) s Austrálií, Kanadou, Chile, Japonskem, Mexikem, Malajsií, Novým Zélandem a dokonce i s Vietnamem. Ta je ale více zaměřena na zrušení náročných bariér, znemožňující vzájemný rozvoj liberálního obchodu.

Nicméně vraťme se k dohodě TTIP, o které zatím nikdo nic neví, přesto se začínají ozývat kritici. Podstatou této obchodně politické smlouvy je totiž neo liberální přístup k řešení problémů světa. Ten se odráží k nutnosti odstranit různé bariéry, bránící vzájemného obchodu. Ať jsou to protekcionářská opatření, zdravotní, environmentální či technické standardy výrobků či diskriminace cizích firem při veřejných zakázkách.

TTIP má přinést pro evropskou ekonomiku více než sto miliard eur ročně a má mít pozitivní vliv na zvýšení zaměstnanosti o několik set tisíc nových pracovních příležitostí. Na druhou stranu kritici této dohody upozorňují na omezení evropského sociálního státu vlivem snížení standardů pro zaměstnance, snížení hygienických norem či zdravotních standardů či dalších kontrolních mechanismů. Které v současné době v Evropské unii platí. Obava pramení zejména z netransparentního projednávání vedeném v přísně neveřejném režimu a mimo zákonodárný proces. Panuje oprávněná obava, že TTIP vykáže pozitivní efekt, ale pouze proto, že přinese větší zisky globálnímu a finančnímu kapitálu, než kolik vezme chudším vrstvám obyvatel na obou stranách Atlantiku.

Z pohledu České republiky existuje podpora této smlouva, zejména z důvodu budoucího zrušení česko-americké bilaterální smlouvy o ochraně investic, která pro nás není výhodná. A to přesto, že vývoz naší země překračuje dovoz o 400 milionů dolarů ročně. Na druhou stranu je s podivem, že se čeští politici pramálo zajímají o průběžné informace o těch částech dohody, které již byly evropskou administrativou uzavřeny. Například Německo, které je tahounem vyjednávání, má zřízen poradní tým, který projednává německé postoje k vyjednávání s USA. Prostě nám stále schází vyjasnění si národních zájmů, kterými by měly být zájmy českých spotřebitelů i české ekonomiky. Problémem takto koncipované smlouvy je také skutečnost, že celý svět se po jejich uzavření bude řídit několika velkými obchodními smlouvami, včetně těch, které sjednává Čína či Ruská federace. A je možné, že poté nastane politický a ekonomický tlak na uzavření multilaterální smlouvy pod vedením Světové obchodní organizace. Tím se éra světové globalizace praktiky uzavře.

Antonín Seďa

Opravdu si nepřeji diktaturu oligarchů

Opravdu si nepřeji diktaturu oligarchů

Antonín Seďa 

8. ledna 2016
Je začátek nového roku 2016 a se zájmem sleduji rozličné vzkazy politiků, církevních hodnostářů i řadových občanů.

Bezpečnost ČR po teroristických útocích v Paříži

Bezpečnost ČR po teroristických útocích v Paříži

Antonín Seďa 

23. listopadu 2015
Problém nelegální migrace je každodenním tématem českých médií i diskusí občanů.

Není řešení, jako řešení

Není řešení, jako řešení

Antonín Seďa 

2. října 2015
Armádní akvizice jsou vždy pod drobnohledem veřejnosti. Ani tak z důvodů transparentnosti, jako z pohledu jejich důležitosti a vysokých nákladů. Nicméně jakékoliv nakládání s veřejnými prostředky musí být efektivní a transparentní.

Pandurgate opět na scéně

Pandurgate opět na scéně

Antonín Seďa 

21. srpna 2015
Česká armáda hodlá nakoupit 20 kusů nových kolových obrněných vozidel Pandur II. Tyto vozidla by měly být ve speciální výbavě. Šest štábních a 14 velitelských, bratru za 1,3 miliardy korun. Údajně je nákup nutný pro velitelské a spojařské účely.

Trocha politiky v horkém a únavném létě

Trocha politiky v horkém a únavném létě

Antonín Seďa 

13. srpna 2015
Když se člověk začte do českých deníků či týdeníků, leckdy se nestačí divit. Tak jak se mění společnost, tak se mění i politika

O budoucnosti ČSSD budou rozhodovat vztahy uvnitř ČSSD

O budoucnosti ČSSD budou rozhodovat vztahy uvnitř ČSSD

Antonín Seďa 

4. července 2015
Každá politická strana či hnutí má čas od času své vnitrostranické problémy. Povětšinou pramení z osobních animozit spojených s neukojenými ambicemi těch členů, kteří si myslí, že jsou ti vyvolení.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%