Svátek má:
Ivo
KOMENTÁŘ: Petr Sak
KOMENTÁŘ: Petr Markvart
Komentáře
Soňa Marková
političkaPotřebujete záchranku? Připravte si tisícovku!
Po čase se opět objevila ve veřejné diskuzi myšlenka, že by se za „nadbytečné“ výjezdy zdravotnické záchranné služby mělo platit.V tuto chvíli sice ještě není na stole konkrétní záměr zákona, ministerstvo zdravotnictví ale prý s variantou placení za sanitku počítá v nové koncepci fungování primární péče. Konkrétně jde o projekt Transformace primární péče v části Lékařské pohotovostní služby. Vypadá to, že tento záměr se ve sněmovně líbí nejen tzv. pravicovým stranám, ale i koalici. Například poslanec M. Brázdil (za ANO) by rád prosadil takzvaný vratný emergentní obnos. Pacient by zaplatil předem tisíc korun, které mu budou vráceny v případě potvrzení, že se jednalo o nutnost urgentního ošetření a že následovala nutná hospitalizace.
Rozhodování o tom, co je nutný zásah a co nikoliv, je ovšem velmi složité. Pacienti obvykle nemají vystudovanou medicínu nebo zdravotnickou školu. Pro 80 procent pacientů navíc volají záchranku jiní lidé. Je po tom otázkou, kdo by „zbytečný“ výjezd zaplatil. U takzvaně nadbytečných výjezdů záchranné služby se navíc v drtivé většině nejedná o úmyslné zneužívání, ale o situaci, kdy dotyčný prostě neví, jak postupovat. To říkají i sami záchranáři.
Záchranná služba má být dle zákona rychle a snadno dostupná pro každého, kdo je v situaci závažného postižení zdraví nebo v přímém ohrožení života. Jistě, s tím se pojí i určitý počet volání záchranky k zadřeným třískám a naraženým malíčkům, stejně jako nemálo případů opilců, kteří někam spadnou, kuřáků s akutními dýchacími obtížemi nebo obézních s infarktem. Řešení nicméně nespočívá ve zpoplatnění, ale v kvalitní práci dispečinku operačních středisek ZZS, ve větší dostupnosti lékařské služby první pomoci – pohotovosti, v rozšíření pracovní doby praktických lékařů a také v osvětě, kdy určitě volat 155. Tedy při bolesti na prsou, tlaku na hrudníku, při potížích s dýcháním, při poruše vědomí, v bezvědomí, při křečích, vážnějším úrazu, při otravě nebo náhodném požití léků a chemikálií. V neposlední řadě je důležité zabezpečení potřebných sociálních služeb nejen pro seniory, které občas jsou suplovány právě záchrankou, protože se o ně nemá kdo postarat.
Odrazování lidí od volání záchranky prostřednictvím jejího zpoplatnění je pro KSČM nepřijatelné! Odkládání volání záchranky kvůli „penězům“ může snadno vést i k fatálním důsledkům. Jde přece o zdraví a životy.
Soňa Marková
|
|
|
|
|
Nejčtenější
KOMENTÁŘ: Petr Sak
KOMENTÁŘ: Petr Markvart