Svátek má: Monika

Komentáře

Petr Mach

předseda Strany svobodných občanů

Politika svobodného občana na radnici

Nechat peníze v kapsách lidí a uvalovat nízké daně, nebo zvyšovat daně a poplatky, zadlužovat rozpočet a rozdělovat peníze skrze dotace a veřejné zakázky?


Otázku přerozdělování řešíme hlavně v parlamentních volbách. Ale i na úrovni obce lze hospodařit šetrně a nechat peníze v kapsách lidí, nebo naopak tahat lidem peníze z kapes a neférově a nehospodárně je přerozdělovat. Občan se může vysokým daním bránit nejen v parlamentních, ale i v obecních volbách.

Obce přerozdělují ročně asi 150 miliard korun a zvolení zastupitelé mají do určité míry právo rozhodovat o tom, kolik peněz jim budeme každý rok odevzdávat k přerozdělování. Obce vybírají od občanů daň z nemovitosti a také určují její výši. Určují také poplatek ze vstupného, ten může být až 20 % ceny vstupného na fotbal, divadlo, prodejní akce apod. Vybírají a určují poplatek za psa, poplatek za svoz a sběr odpadu a poplatek za zábor veřejného prostranství (předzahrádky hospod, stánky apod.). Od hotelů a penzionů vybírají poplatek z ubytování.  

Nabízí se jednoduchý princip: Nač z jedné kapsy lidem brát peníze, např. prostřednictvím poplatku ze vstupného na různé kulturní a sportovní akce, a na druhé straně rozdávat kulturním a sportovním spolkům dotace? Obec může na jedné straně zrušit nebo zmenšit všemožné poplatky a na druhé straně zrušit či omezit dotace. Lidé se sami budou rozhodovat, jak své peníze utratí.

Představme si obec, která uvaluje poplatek za psa 500 korun a poplatek za odpad ve výši 500 korun na osobu. Když tyto poplatky obec zruší, ušetří čtyřčlenná rodina se psem ročně 2500 korun. Obec bude od lidí vybírat méně, a lidé tak budou mít dost peněz na to, aby si sami uhradili náklady na svoji spolkovou činnost – a obec bude moci zrušit dotace spolkům. Sběr odpadu pak může obec zaplatit z peněz, které dostává ze státního rozpočtu jako podíl na DPH a na daních z příjmů.

Osamostatnit se!

Obyvatelé obce mají také podle zákona o obcích právo se osamostatnit a vytvořit samostatnou obec. Pokud vaše obec uvaluje moc velké daně a poplatky nebo vybrané peníze rozděluje nehospodárně nebo nespravedlivě, můžete se osamostatnit.

Stačí k tomu vytvořit přípravný výbor a sehnat pod požadavek za referendum o osamostatnění části obce určitý počet podpisů občanů obce (podpisy alespoň 30 % občanů v malých obcích nebo až 6 % občanů ve velkých obcích). Referendum bude platné, pokud se ho účastní aspoň polovina občanů.

Větší pravomoci

Jak jsme ukázali, obce mohou omezovat přerozdělování peněz a nechávat lidem více peněz v kapsách. Ale jen částečně.

Hlavní část příjmů obcí tvoří daně z příjmu a DPH přerozdělované ze státního rozpočtu. Daň z příjmů fyzických osob od podnikatelů jde z třetiny přímo obci, ve které živnostník působí. Zbytek daně z příjmu od zaměstnanců a daň z příjmu právnických osob se přerozděluje obcím podle počtu obyvatel a dalších faktorů tak, že 23,58 % - tedy skoro čtvrtina – jde do rozpočtů obcí. Podobně se obcím přerozděluje 20,83 % daně z přidané hodnoty.

Stálo by za to uvažovat o tom, že místo přerozdělování daní skrze státní rozpočet by obce byly ve větší míře zodpovědné za své vlastní příjmy. Poměrná část daně z příjmu zaměstnanců, která jde dnes obcím, tedy 3,5 %, by mohla být v kompetenci obce, kde občan bydlí nebo pracuje. Obec by mohla mít právo tuto sazbu snižovat a přilákat tak obyvatele nebo firmy k sobě.

Takto to funguje např. ve Švédsku nebo ve Švýcarsku. Obce si tam konkurují, možnost občanů stěhovat se do obcí s nižšími daněmi tlačí obce k hospodárnosti. Obce, které se vylidňují, mohou lákat obyvatele na nízké sazby daně.

Vezměme odpovědnost za svoji obec do svých rukou. Prvním krokem k tomu jsou volby do zastupitelstva obce.

Petr Mach

Česká republika svobodná, prosperující a bezpečná

Česká republika svobodná, prosperující a bezpečná

Petr Mach 

24. listopadu 2015
Naši ekonomiku ničí přebujelá byrokracie, vysoké daně a státní zadlužování. Abychom vrátili do České republiky prosperitu, musíme dát lidem opět svobodu – snížit daně, omezit byrokracii, zjednodušit podnikání a zaměstnávání lidí.

Konec roamingu? EU se nažere a koza zůstane celá

Konec roamingu? EU se nažere a koza zůstane celá

Petr Mach 

9. listopadu 2015
"Oběd zdarma" neexistuje. Levnější volání ze zahraničí díky nové regulaci roamingu zaplatíme vyššími cenami doma. Řešením drahého volání ze zahraničí je konkurence a inovace, ne další regulace.

Z deníku europoslance: Žijeme kvótami

Z deníku europoslance: Žijeme kvótami

Petr Mach 

20. října 2015
Poslední měsíce europarlamentu byly ve znamení imigračních kvót.

Budu hlasovat proti kvótám

Budu hlasovat proti kvótám

Petr Mach 

9. září 2015
Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) Evropského parlamentu 29. července schválil s pozměňovacími návrhy návrh Evropské komise, jehož podstatou je opět stanovení povinných kvót na přemístění uprchlíků z Itálie a Řecka.

Schengen selhal

Schengen selhal

Petr Mach 

25. srpna 2015
VÝZVA VLÁDĚ: obnovit hraniční kontroly a zajistit zachytávání nelegálně příchozích osob

Sedm rad zdarma pro ministra financí Babiše

Sedm rad zdarma pro ministra financí Babiše

Petr Mach 

9. března 2015
Vážený pane ministře Babiši, před volbami jste tvrdil, že jen stačí vyměnit ta nemehla, které nám tu vládnou, a že pak bude líp. Za leden a únor jste ale vybral na daních nejméně za posledních několik let.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%