Svátek má: Viola

Komentáře

Mýty v čase cholery

Mohli Židé za mor? Může euro za krizi? Jsou evropské finance nejhorší na světě? A kdo je pak nejlepší? Peníze by měly proudit od bohatých k chudým, alespoň takový by měl být ideální stav podle ekonomů. Ve světě ale pozorujeme přesný opak, neboli čínský syndrom.


Dávám Evropě rok! Maximálně dva...". Možná že by právě to mohla být slova postavy v tragikomedii o současné krizi. Pocit znechucení z nesplněných slibů nám ještě zůstává v ústech a zdá se, jako by byl čas na další "pocit". Je sklenice poloprázdná, nebo poloplná? Neboli stačí říct, že objem jejího obsahu je 250 ml? Jak tento pohled ovlivňuje naše chování a jak ovlivňuje situace tento pohled?

Božena Němcová v peněžence

V době temného středověku, kdy černá smrt kosila Evropany, jsme se nenaučili jen si lépe mýt ruce. Od předků se můžeme také "inspirovat" krizovým managementem. Francouzský filozof a historik René Girard si všímá, že v dobách krizí (cholera, mor, politická nestabilita), kdy společnost ovládá chaos a padají pravidla, nehledáme příčiny, ale (ne)viníky. Ideálním kandidátem je někdo cizí (nebo alespoň dost "jiný"), kdo v roli obětního beránka opět spojí společnost. Skutečné důvody, argumenty či fakta nehrají až tak podstatnou roli jak to, v co se většina rozhodne věřit.

Mohli Židé za mor? Může euro za krizi? Nebo jsme jen uprostřed chaosu, kde se nám docela "hodí", že v našich peněženkách pořád spokojeně leží Božena Němcová a tatíček Masaryk. Může se nám zdát, že v době vědy a faktů je éra mýtu dávno za námi. Není ale právě to, že o něm ani nevíme, největším triumfem mýtu? Ekonom Světové banky Indermit Gill, pracující na evropském ekonomickém modelu, mluví až o pěti mýtech, kterým jsme náchylní věřit.

Mýtus o tom, že Evropa upadá, by mohl býti snadno přijatelný. Podíváme-li se na její vývoj od roku 2000, zjistíme, že si udržela stabilních 30 % světové produkce, zatímco třeba U. S. se propadly z 31 % na 23 %. Dalším oblíbeným ukazatelem analytiků je též HDP, který za posledních dvacet let rostl přibližně 2 % ročně. V Evropě jsme vymysleli něco jako "konvergentní stroj", říká Gill. Chudší státy, které vstupují do unie, posilují svou ekonomickou pozici a díky regionálnímu obchodu dobíhají ty silnější.

Jsou evropské finance nejhorší na světě? A kdo je pak nejlepší? Peníze by měly proudit od bohatých k chudým, alespoň takový by měl být ideální stav podle ekonomů. Ve světě ale pozorujeme přesný opak (neboli čínský syndrom, jak uvádí Gill).

Zdá se nám, že evropské vlády jsou příliš velké. Evropské státy, kde je jádrem modelu sociální péče, stojí vlády o 10 % HDP víc než kolegy mimo Evropu.

Kabát do deště

Faktem taky je, že v současné době jsou na tom vyspělé evropské země mnohem líp než kdykoliv v historii. Francouzi například pracují o devět let méně než v šedesátých letech, a žijí o šest let déle. Pochopitelně i tato mince má revers. Jak motivovat lidi, aby systém podpory nezneužívali a pomohli jej udržet? Odpověď může být na severu. Skandinávie a její model vlády přináší možné řešení a přinejmenším důkaz toho, že i velké vlády můžou fungovat.

A nakonec je třeba na celý model zapomenout a začít znovu. Není divu, že s takovouto náladou je těžko hledat nadšení pro pokračování. Třeba si ale uvědomíme, že i když venku lije, my máme nepromokavý kabát a někdo nezapomenul ani na deštník.

Hlavním problémem není krize samotná, ale to, co nás k ní přivedlo. Viděli jsme už ve více případech (např. Německo začátkem 2000), že krizi lze překonat a motivovat tak další země (Slovensko). Různorodost Evropy může být právě v tomto ohledu bohatým inventářem zkušeností v boji s krizemi. Nebo si jednoduše vymyslíme vhodný příběh, kterému se rozhodneme věřit a kterým jednoduše odůvodníme tenhle "mor"?

Tomáš Sedláček
Psáno pro HN


Marx and Spenders

Marx and Spenders

Tomáš Sedláček 

20. května 2013
Titulek si vypůjčuji z básně od Tomáše Kafky, českého diplomata, který v krátkých básních, většinou psaných a rozesílaných formou SMS, často a trefně vystihuje dilemata doby. Marx a utrácení, státní plán a spontánní ekonomika - toť jakési perverzní...

Ekonomie jako ideologie

Ekonomie jako ideologie

Tomáš Sedláček 

8. dubna 2013
Někteří označují naši dobu za postideologickou. Opak je pravdou: naše doba je nejideologičtější dobou, která snad kdy byla. Již nemáme odstup od své ideologie ani o ní nevíme, což se projevuje tím, že ji považujeme za jedinou pravdu.

Vraťte nám naši neudržitelnost

Vraťte nám naši neudržitelnost

Tomáš Sedláček 

3. dubna 2013
Proč stále ignorujeme neudržitelnost v reálné ekonomice? Protože nemáme žádnou komplexní teorii, kterou bychom současnou mohli nahradit, a málo odvahy či soudnosti přiznat, že zatím žádná uspokojivá teorie neexistuje.

Kyperský boj o setrvání v eurozóně

Kyperský boj o setrvání v eurozóně

Tomáš Sedláček 

26. března 2013
Velký obrat Evropy může začít na maličkém Kypru. Kdekdo by si mohl přát, aby ostatní země či banky EU Kypru pomohly více, alespoň do té doby, než si pro podobné případy uděláme nějaká pravidla a nebudeme vše řešit...

Mýty v čase cholery

Mýty v čase cholery

Tomáš Sedláček 

14. listopadu 2012
Mohli Židé za mor? Může euro za krizi? Jsou evropské finance nejhorší na světě? A kdo je pak nejlepší? Peníze by měly proudit od bohatých k chudým, alespoň takový by měl být ideální stav podle ekonomů. Ve světě...

Demokracie bez růstu a rostoucí komunisté

Demokracie bez růstu a rostoucí komunisté

Tomáš Sedláček 

23. října 2012
Budete žít ve svobodné zemi, moct si volit vlastní politiky, číst a psát, co se komu zachce, a cestovat kamkoli po světě. Ale sníží se životní úroveň a HDP dlouhodobě o kus klesne. Co byste si vybrali?

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%