Svátek má: Ivo

Komentáře

Pavel Poc

europoslanec (ČSSD)

Je libo maso? Přílohou je antimikrobiální rezistence

Hezký kus masa za hubičku je pravděpodobně snem každého spotřebitele, zejména každého Čecha. Jsme známí nejen všeobecně vřelým vztahem k jídlu, jsme také proslulí extrémně velkou spotřebou masa.


To v průměru za rok představuje zhruba 80 kg na člověka, což je dvakrát více než světový průměr. Není tedy překvapením, že při tak velké spotřebě hraje cena velmi důležitou roli, ne-li hlavní. Nepředstavuje však nižší cena kuřete z obyčejného velkochovu, které jsme s nadšením zrovna vylovili z regálu, a které možná nebude naši peněženku bolet tak jako cena kuřete ležícího hned vedle pocházejícího z organického chovu, příliš velkou cenu pro naše zdraví?

A zase ta statistika…

Možná by nám pro vytvoření skutečného obrázku mohlo pomoci pár statistických údajů, na které poukazuje i studie sdružení Zachraňme naše antibiotika.

Podávání antibiotik zvířatům určeným ke spotřebě započalo experimentálně již v roce 1942 a přispělo sice ke všeobecné spokojenosti z nesení většího počtu vajec, narození více prasat a také větší dojivosti, ale vedlo zároveň k dnešní vyhrocené situaci.

Brojleři, žijící běžně 42 dní, bývají totiž krmeni antibiotiky zhruba 5 dní, což představuje 12 % jejich života. Selata, která bývají v normálních okolnostech odstavena od matky v 3 - 4 měsících, kdy je jejich imunita plně vyvinuta a mají menší šanci podlehnutí infekcím, bývají ve skutečnosti odstavena ve 4 týdnech, které představují minimum stanovené Evropskou unií. Průměrná doba podávání antibiotik odpovídá zhruba 20 % z jejich života. Také většině krav bývají pro prevenci mastitidy v rámci tzv. dry cow therapy pravidelně vpravena do vemena antibiotika, aniž by v jejich těle byla přítomna známka jakékoliv infekce. V porovnání s užíváním těchto léčiv jinak zdravým člověkem, který nedostane v průměru ani celý lékařský předpis antibiotik za rok, je stav vskutku více než závažný.

Tento článek však nemá za úkol upozorňovat na velmi nízkou, možná lépe řečeno kritickou, úroveň životních podmínek zvířat ve velkochovech, kde by zvířata ve většině případů bez rutinního podávání antibiotik neměla šanci přežít. Nemá ani za úkol přitáhnout vaši pozornost na problematiku konzumovaných pozůstatků antibiotik, která se v mase, mléce či vejcích vyskytují. Bez jakéhokoliv pokusu o degradaci důležitosti prvních dvou elementů, jsou to právě alarmující negativní efekty způsobené dlouhodobým podáváním nízkých dávek antibiotik zvířatům, jež i u konzumentů následně vedou k odolnosti infikujících organismů na antibiotika, které představují ohrožení pro celé lidstvo.

Zemřeme v budoucnosti na obyčejné infekce?

Se zvětšující se odolností vůči antibiotikům se tedy stáváme snadnou obětí jakékoliv infekce. V současnosti existuje 15 skupin antibiotik, přičemž můžeme dodat, že dochází k podávání stejných skupin antibiotik jak u lidí, tak i u zvířat. V důsledku to znamená, že pokud se rutinním podáváním antibiotik zvířeti bakterie stane odolnou vůči antibiotiku z jedné skupiny, bude v přenesené podobě pravděpodobně odolná i jinému antibiotiku ze stejné skupiny. Se skutečností, že mezitím vznikají i nové multirezistentní kmeny bakterií odolávající i navzájem nepříbuzným antibiotikům, se zdá naše budoucnost jakákoliv, jen ne růžová. Důsledkem je rapidní zmenšení škály léčebných prostředků pro infikované.

I když Evropská unie zakázala podávání antibiotik v chovech za podporem růstu a produktivity již před několika lety, stále bohužel dochází k obcházení tohoto rozhodnutí. Je proto nutné pevné globální zakročení, jež by nevedlo jen k eliminování rutinního podávání antibiotik u zemědělských zvířat, spolupráci se zvěrolékaři a zemědělci čelícím tlaku farmaceutickému průmyslu, ale také ke snížení počtu nevhodných předpisů antibiotik u lidí.

Patrně není nutno dodávat, že snížená účinnost vůči současným antibiotikům povede nejen k časově a finančně náročnější zdravotní péči vyvíjející ještě větší tlak na státní rozpočet a naši peněženku – daleko větší než ono organické kuře - ale i většímu počtu potenciálních obětí, kteří jsou na bakteriální infekce nejcitlivější, a to dětí a starších občanů.

Pavel Poc

Zbabělci a lháři

Zbabělci a lháři

Pavel Poc 

6. července 2016
Odstoupení bývalého starosty Londýna Johnsona z kandidatury na předsedu britských konzervativců bylo nyní následováno úprkem Nigela Farage z vedení nacionalistické strany UKIP.

Kdy se poučíme z Luxleaks?

Kdy se poučíme z Luxleaks?

Pavel Poc 

5. prosince 2015
Rok po vypuknutí skandálu Luxleaks, odhalujícího jak snadno a rychle může jeden stát okrást druhý, když se s firmami domlouvá na individuálních daňových podmínkách, schválil Evropský parlament zprávu o daňových rozhodnutích.

V genderové vyváženosti je ČSSD dál než europarlament

V genderové vyváženosti je ČSSD dál než europarlament

Pavel Poc 

4. listopadu 2015
Že život kolem nás stále víc určují události v evropském prostoru, nemůže zpochybnit ani ten nejzarytější euroskeptik.

Solidarita je o vzájemné podpoře a pomoci

Solidarita je o vzájemné podpoře a pomoci

Pavel Poc 

30. října 2015
Slovo solidarita bývá v evropských kuloárech v posledních dnech skloňováno v daleko větší míře než dříve.

Jak se finančně vypořádat s migrační krizí?

Jak se finančně vypořádat s migrační krizí?

Pavel Poc 

16. října 2015
Migrační krize je právoplatně označována za jednu z největších výzev, kterým novodobá Evropa musí čelit.

Antidepresivum převlečené do viagry?

Antidepresivum převlečené do viagry?

Pavel Poc 

1. září 2015
Hrozí vám nevolnosti, nespavost a závratě! Chápu, že noviny potřebují chytlavé titulky, chápu, že farmaceutické koncerny musí vydělávat peníze. Jenže vydávat přeregistrované antidepresivum za viagru pro ženy, to je už tak trochu za hranou.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%