Svátek má: Žofie

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

Jak naše děti (ne)sportují

V současné, moderními technologiemi nasycené době nabývá víc a víc na aktuálnosti tématika sportování, pohybových a volnočasových aktivit našich dětí.


Ve spolupráci se Střediskem analýz a empirických výzkumů SANEP s.r.o. jsme v posledních letech zrealizovali několik výzkumů se zaměřením právě na tyto otázky. Nejnovějšího průzkumu, který byl uskutečněn letos v únoru, se účastnilo 16 897 respondentů, tedy reprezentativní vzorek občanů 18+, poměrně rozdělených do skupin podle věku, pohlaví, bydliště a vzdělání. Protože výsledky jsou velmi zajímavé, dovolím si vás s nimi dnes a v několika dalších stručných příspěvcích seznámit.

Tento zmíněný aktuální průzkum, i ten z roku 2022, zjišťovaly, jakými formami děti sportují. Zatímco sportování s kamarády (cca 14 %) nebo s rodiči (cca 2 %) zůstávají na přibližně stejné úrovni, další ukazatele se změnily radikálně. Během jednoho a půl roku se snížila skupina organizovaně sportujících dětí o 5,5 procentních bodů (listopad 2022 – 51,2 %, únor 2024 – 45,7 %). Nevím, jak vám, ale mně to připadá jako obrovský a nebezpečný skok. Ve světle dalších dvou údajů se přestanete mému zděšení divit. Jestliže jste se na konci roku 2021 spolu se mnou smutně podivovali nad tím, že čtvrtina našich dětí (25,4 %) vůbec nesportuje, tak nevím, jak budete reagovat dnes, když počet nesportujících dětí vzrostl na hrůzostrašných 36,8 %! Za tak krátké období, tak velký negativní nárůst! Bude-li tento trend pokračovat stejným tempem, kolik dětí bude sportovat za pět, deset, patnáct let?!

Ptáte se, proč se naše děti čím dál tím méně pohybují a sportují? Samozřejmě, dnešní doba nabízí mladým lidem celou řadu dalších možností, jak trávit volný čas. O tom, že zájem dětí se přesouvá od aktivního pohybu k pasivnějším formám zábavy, které nabízejí chytré telefony, tablety apod., nikdo nepochybuje, bereme to jako fakt, a i my se k tomu ještě brzy příště vrátíme. Průzkum ale jasně ukázal na jednu z možných příčin poklesu sportujících dětí, a tou je ekonomická situace a finanční možnosti rodin. Není sice jisté, zda všechny děti z těch ekonomicky lépe zajištěných rodin sportují, ale lze předpokládat, že v těchto „bohatších“ domácnostech bude nesportujících dětí méně.


 
Jestliže více než dvě třetiny rodičů uvádějí, že sportování jejich dětí je ovlivněno ekonomickými možnostmi rodiny, jde jistě o závažné a vypovídající sdělení. Ano, organizované sportování není v současnosti úplně lacinou záležitostí a z pohledu rodinných rozpočtů je zřejmé, že ve valné většině domácností není sportování dětí prioritní, ale naopak je pokládáno za zbytnou aktivitu
.  

Rodičům prostě nezbývají na zajištění pravidelných a trenéry řízených pohybových aktivit peníze, což v tom lepším případě vede k tomu, že se rodiče snaží sportovat s dítětem individuálně, nebo vyberou jiné, méně finančně náročné sportovní odvětví, nebo, a to je ten horší případ, děti se sportováním ani nezačnou, nebo ho ukončí. Výsledkem, je, musím to zopakovat, že více než třetina dětí vůbec nesportuje!

Není pochyb o tom, že pro harmonický vývoj jedince je z mnoha, notoricky známých důvodů, velmi prospěšné, když během dětství a mládí provozuje nějaké pohybové aktivity. V těchto souvislostech není od věci se ptát, zda sportování dětí patří, či nepatří k prioritám našeho státu. Ve vyspělých zemích, ke kterým v mnoha ohledech jistě patříme, je rozvoj sportovních a pohybových aktivit mladých generací státem podporován, ne-li přímo, pak se stát alespoň nepřímo snaží vytvářet pro tyto aktivity co nejpříznivější podmínky. O společenských přínosech zdravého životního stylu, k němuž samozřejmě patří celoživotní pohybové návyky, už nemusíme, stejně jako o tom, zda Země je, či není kulatá, diskutovat. Od slov k činům jsme měli přejít už dávno a ne „pět minut po dvanácté“, ale i tady platí, že lepší pozdě než vůbec.    

Zdroj dat: průzkum společnosti Sanep s.r.o. na téma Sport, pohyb a volnočasové aktivity dětí (únor 2024; reprezentativní vzorek 16 897 respondentů 18+; statistická odchylka ± 1,5 %) a průzkum společnosti Sanep s.r.o. na téma Pohyb a zdraví (listopad 2022; reprezentativní vzorek 5231 respondentů, statistická odchylka ± 1,5 %)   

Zdeněk Ertl

Mozek si pamatuje, co jsme jedli

Mozek si pamatuje, co jsme jedli

Zdeněk Ertl 

15. dubna 2025
Krátkodobé přejídání sladkým a tučným jídlem mění fungování mozku rychleji, než jsme si mysleli. A návrat k normální stravě nemusí stačit k nápravě.

Přátelství na celý život začíná v klubu-stát by měl znovuobjevit jejich význam

Přátelství na celý život začíná v klubu-stát by měl znovuobjevit jejich význam

Zdeněk Ertl 

11. dubna 2025
V dnešní době se často mluví o psychických problémech dětí a dospívajících, o osamělosti seniorů a o tom, jak nás moderní technologie paradoxně od sebe spíše vzdalují, než sbližují.

Násilí mění lidskou DNA: Trauma se dědí po generace

Násilí mění lidskou DNA: Trauma se dědí po generace

Zdeněk Ertl 

21. března 2025
Války a násilí nejsou pouze tragédií pro ty, kdo je zažívají na vlastní kůži. Jak ukazuje nejnovější vědecký výzkum, jejich důsledky sahají mnohem dál – až do genů budoucích generací.

Moderní společnost a zapomenutá úcta k rodičům

Moderní společnost a zapomenutá úcta k rodičům

Zdeněk Ertl 

18. března 2025
V přírodě existuje mnoho příkladů rodičovské obětavosti, ale jeden z nejpůsobivějších pochází od štírů.

Máme obavy, ale neumíme se o sebe postarat

Máme obavy, ale neumíme se o sebe postarat

Zdeněk Ertl 

7. srpna 2024
V několika minulých týdnech jsem si dovolil vám postupně v devíti komentářích představit výsledky průzkumů, týkajících se názorů občanů České republiky na bezpečnostní situaci, na možnosti řešení potenciálních krizových situací a na úroveň připravenosti na ně.

Trochu o našem vztahu k republice

Trochu o našem vztahu k republice

Zdeněk Ertl 

5. srpna 2024
Už tři roky po sobě se průzkumy agentury Sanep snaží zjistit, jak by se zachovali obyvatelé naší republiky, když by se na území České republiky rozhořel válečný konflikt.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%