Svátek má: Aneta

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

Hýbeme se hodně, nebo málo?

Podporuje naše sportování stát, staráme se dostatečně o svoje zdraví, jak nás a naše děti ovlivnila pandemie Covid-19…..?


To jsou jen některé otázky, na něž v září letošního roku hledal odpovědi exkluzivní průzkum na téma Sport a stát, který realizovala společnost SANEP ve spolupráci se Sdružením sportovních svazů České republiky. 

Výsledky jsou velmi zajímavé, a proto jsem se rozhodl některé z nich čtenářům postupně v několika tematických blocích předložit.   

Náš život a sportovní aktivity

Vzhledem k tomu, že na stejné, níže uvedené otázky odpovídali občané i v předchozím průzkumu SANEPu, který proběhl v lednu tohoto roku, můžeme porovnávat, zda se v průběhu devíti měsíců názory na stejnou věc měnily, či zůstávaly konstantní. A musíme vzít v úvahu, že právě období od ledna do září bylo rozhodně nějak ovlivněno covidovou pandemií.

Jak často se věnujete sportu nebo provozujete pohybové aktivity?


 
Z grafu jasně vyplývá, že na podzim tohoto roku se občané věnovali pohybovým aktivitám výrazně méně než na jeho začátku, zejména nárůst nesportujících o 6,1 % je alarmující. Více než třetina občanů tedy vůbec nesportuje a většina ostatních věnuje sportovním aktivitám malý časový prostor. Odpovědi na tuto otázku by neměly být zásadně negativně ovlivněny protiepidemickými opatřeními, jelikož kdo chtěl, jistě si příležitost ke sportování najít mohl.

Jakou formou se věnujete sportu a sportovním aktivitám?


 
Z uvedených odpovědí můžeme vidět jasný posun od organizovaného k individuálnímu sportování dospělých, i když podíl organizovaných pohybových aktivit byl i v lednu velmi nízký. Dlouhodobě se totiž ukazuje, že po pohybu toužící občané dávají výrazně přednost individuálnímu sportování před tím organizovaným. Je to pro společnost dobře? Myslím, že není, z jednoho pohledu je sice dobré, že se člověk snaží sportovat sám, v tom případě je ale odkázán na nevelké portfolio sportů, které je možné provozovat individuálně, z druhého pohledu je nepochybné, že se tím zmenšuje počet sociálních interakcí, s nimiž souvisí mnoho společensky prospěšných hodnot. A opět si všimněme výrazného nárůstu nesportujících občanů. Tady jistě může mít koronavirus svůj podíl na odklonu obyvatel od sportovních aktivit, ale tento negativní trend má jistě i jiné příčiny.

Zdeněk Ertl

----------
Průzkumu společnosti SANEP na téma Sport a stát se aktivně účastnilo 3536 respondentů ve věku nad 18 let, metodologie (pohlaví, věkové skupiny, příjmové oblasti, vzdělání, velikosti místa bydliště) korespondovala s demografickým složením obyvatelstva České republiky, statistická odchylka zjištěných dat je ±1,5 %.








Mozek si pamatuje, co jsme jedli

Mozek si pamatuje, co jsme jedli

Zdeněk Ertl 

15. dubna 2025
Krátkodobé přejídání sladkým a tučným jídlem mění fungování mozku rychleji, než jsme si mysleli. A návrat k normální stravě nemusí stačit k nápravě.

Přátelství na celý život začíná v klubu-stát by měl znovuobjevit jejich význam

Přátelství na celý život začíná v klubu-stát by měl znovuobjevit jejich význam

Zdeněk Ertl 

11. dubna 2025
V dnešní době se často mluví o psychických problémech dětí a dospívajících, o osamělosti seniorů a o tom, jak nás moderní technologie paradoxně od sebe spíše vzdalují, než sbližují.

Násilí mění lidskou DNA: Trauma se dědí po generace

Násilí mění lidskou DNA: Trauma se dědí po generace

Zdeněk Ertl 

21. března 2025
Války a násilí nejsou pouze tragédií pro ty, kdo je zažívají na vlastní kůži. Jak ukazuje nejnovější vědecký výzkum, jejich důsledky sahají mnohem dál – až do genů budoucích generací.

Moderní společnost a zapomenutá úcta k rodičům

Moderní společnost a zapomenutá úcta k rodičům

Zdeněk Ertl 

18. března 2025
V přírodě existuje mnoho příkladů rodičovské obětavosti, ale jeden z nejpůsobivějších pochází od štírů.

Máme obavy, ale neumíme se o sebe postarat

Máme obavy, ale neumíme se o sebe postarat

Zdeněk Ertl 

7. srpna 2024
V několika minulých týdnech jsem si dovolil vám postupně v devíti komentářích představit výsledky průzkumů, týkajících se názorů občanů České republiky na bezpečnostní situaci, na možnosti řešení potenciálních krizových situací a na úroveň připravenosti na ně.

Trochu o našem vztahu k republice

Trochu o našem vztahu k republice

Zdeněk Ertl 

5. srpna 2024
Už tři roky po sobě se průzkumy agentury Sanep snaží zjistit, jak by se zachovali obyvatelé naší republiky, když by se na území České republiky rozhořel válečný konflikt.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%