Svátek má: Viola

Komentáře

Jiří Dolejš

poslanec PS PČR (KSČM)

Ekonomická realita usvědčuje vládu

Vláda ČR 19. července 2012 projednala materiál o aktuálním vývoji ekonomiky. Ministerstvo financí v něm zhoršilo svoji prognózu hospodářství. Dubnová prognóza MF ČR ještě ukazovala na růst HDP v letošním roce o 0,2 procenta, v čerstvé prognóze se již píše o poklesu HDP o 0,5 procenta. Pro le...


Neuškodí připomenout, že KSČM odmítala návrh letošního státního rozpočtu i pro nekvalitní prognózu jeho makroekonomických východisek. Návrh letošního státního rozpočtu totiž ještě počítal s prognózou MF ČR letošního růstu ekonomiky +2,5 % HDP. Po roce se dostáváme k hodnotám vývoje HDP, které jsou o 3 % níže.  Stejně jako pro rok  2009 i tehdy odmítal Miroslav Kalousek rozpočet přepracovat. A tak je letošní rok nekonečnou sérií krizových opatření, která v podstatě nesystematicky škrtají výdaje a neustále mění, a tím destabilizují, i daňové prostředí. Potvrdilo se, že KSČM měla pravdu a že  rozpočtový plán na letošní rok skončil fiaskem.

Letošní recese znamená, že už čtvrtý rok zůstaneme pod úrovní roku 2008. A současně platí, že česká ekonomika klesá více než zahraniční. Recese ekonomiky také znamená horší příjmy pro veřejné rozpočty. Výpadek ekonomického výkonu ČR vyjádřený v  hrubém domácím produktu o 0,6 procentního bodu podle materiálu bude znamenat prohloubení schodku státního rozpočtu o deset miliard korun.  K tomu lze pravděpodobně připočíst výpadek příjmů v souvislosti s pozastavením některých operačních programů financovaných ze zdrojů z EU.

Konsolidační cíl na letošní rok uváděl snížení deficitu státního rozpočtu na 105 miliard korun. To ale platilo jen v případě ekonomického růstu. Vláda chce eliminovat neplánovaný výpadek rozpočtových příjmů dalšími škrty v druhé polovině roku. Miroslav Kalousek avizoval, že šetřit by se mělo ve výdajích jednotlivých resortů. Uznává, že to bude složité. Vláda již letos v únoru zmrazila výdaje rozpočtu za 23,6 miliard korun. Ministerstvo financí proto také v červenci t. r. zhoršilo svůj odhad snižování podílu deficitu na HDP na letošní rok  ze 3 procent na 3,2 procenta.

Premiér Petr Nečas se přesto snažil uklidnit veřejnost, že k pesimismu není důvod. Připomněl, že ČR má sedmý nejnižší veřejný dluh v EU a že výnosy českých dluhopisů (úroky, za které si naše země půjčuje), se blíží  spíše k zemím, jako je Rakousko a Německo, než ke státům na periferii eurozóny. Zopakoval svůj argument z debaty o nedůvěře vládě, že agentura Moody's  tento týden potvrdila ČR ratingovou známku A1. Agentury nás ale chválí za to, že zatím platíme dluhy i s úroky. Ale co z toho má obyčejný občan? Nižší úroky z dluhů mohou jen přinést úspory v rozpočtové kapitole státní dluh (v řádu cca 10 miliard korun). Bezpečný přístav ale není jen o tom, kolik platíme bankám ale jak se žije lidem, jak rozdělíme břemeno krize.

Je jasné, že s příchodem evropské recese se nesplní ani loňský střednědobý výhled. Mírný optimismus si vláda pro další léta ale ještě udržela.  V roce 2013 má podle ní HDP růst o 1 procento (loni vláda očekávala +3,3 % HDP), v roce 2014 by měl zrychlit na 1,9 procenta (původně +3,9 % HDP) a v roce 2015 by HDP měl stoupnout dokonce o 2,7 procenta. Přesto se má podle vlády s ohledem na aktuální prognózy deficit veřejných financí do roku 2015 snižovat pomalejším tempem. Ještě v dubnu vláda plánovala snížit deficit do roku 2015 na 0,9 procenta HDP, nyní by měl deficit klesnout jen na 1,6 procenta.  S odbory se na tohle téma vláda stále odmítá bavit, ale realita si už korekce původní konsolidační strategie prostě vynucuje.

A problémem je i vývoj příjmů. Původní prognóza počítala s jejich letošním nárůstem o +2,7 %. Propad ekonomiky samozřejmě vede i k propadu inkasa. Snaha zalátat to zvýšením nepřímých daní ale naráží na další problém. Každý ekonom ví, že  v určitém okamžiku výběr daní už neroste ani při zvyšování daní (popisuje to tzv. Lafferova křivka). Minimálně u DPH je to dnes už viditelná praxe, žádná teorie. Kalousek ale toto odmítá a tvrdí, že Češi méně spotřebovávají ne kvůli zdražování, ale protože údajně více spoří na stáří.

Optimismus vlády opravdu není důvod sdílet.  Recese je tady s plnou silou, a to ještě zatím nevíme, jak se bude vyvíjet ekonomika velkých zemí zasažených dluhovou krizí, jako je Španělsko či Itálie. Co je pro vztah k vládě ČR rozhodující je fakt, že její vládnutí dopady mezinárodní krize ještě zhoršuje. Splácet dluhy a dát lidem práci může umožnit jenom hospodářský rozvoj.   A to je něco, co tahle vláda nedokáže. Proto je nejvyšší čas ji vyměnit.

Jiří Dolejš

K výhledům na zhoršení ekonomické situace

K výhledům na zhoršení ekonomické situace

Jiří Dolejš 

6. února 2019
Před šesti lety otevřel souběh důsledků několikaleté stagnace v ekonomice s krizí důvěry v politice cestu k nástupu povrchnímu populismu a k propadu tradičních stran.

K modernizaci regulace dluhopisových trhů v ČR

K modernizaci regulace dluhopisových trhů v ČR

Jiří Dolejš 

3. května 2018
Od krize na finančních trzích se hledá způsob jak se nějakou regulací ochránit před splaskávání různých bublin na finančních trzích, které může přinést významná makroekonomická rizika.

KSČM požaduje odchod šéfa Finanční správy Martina Janečka

KSČM požaduje odchod šéfa Finanční správy Martina Janečka

Jiří Dolejš 

9. září 2017
Podle rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě a Ústavního soudu ČR, ale i Nejvyššího správního soudu ČR, Finanční správa vybírala vyšší daně, než byla oprávněna.

K projednávání rozpočtu na rok 2018

K projednávání rozpočtu na rok 2018

Jiří Dolejš 

7. srpna 2017
V letních měsících projednávají jednotliví resortní ministři návrh státního rozpočtu na rok 2018 je to už takový pravidelný rituál mezi schválením hrubého návrhu v květnu a konečnou vládní verzí v září.

Ke kontrolnímu závěru NKÚ k rozpočtu Grantové agentury ČR

Ke kontrolnímu závěru NKÚ k rozpočtu Grantové agentury ČR

Jiří Dolejš 

4. dubna 2017
Nejvyšší kontrolní úřad loni prověřil podporu výzkumu a vývoje, kterou ze státního rozpočtu rozděluje Grantová agentura České republiky v letech 2011 až 2015.

KSČM nepodpoří návrh státního rozpočtu na rok 2017

KSČM nepodpoří návrh státního rozpočtu na rok 2017

Jiří Dolejš 

15. října 2016
Vláda ČR Bohuslava Sobotky předložila již svůj třetí návrh státního rozpočtu. Na příští rok navrhuje příjmy ve výši 1 249 miliard Kč, výdaje 1 309 miliard Kč a deficit 60 miliard Kč.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%