Svátek má: Viola

Komentáře

Dva opilci aneb Trh versus stát

Stát není schopen existovat bez trhů. Odeberte veřejným financím možnost půjčovat si na trzích - a je konec. V tom je právě problém Řecka a dalších: trhy jim nechtějí "rozumně" půjčovat.


Stejně je to zvláštní. Kdysi se vedly dalekosáhlé diskuse trh versus stát. Dnes je zřejmé, že jeden nedokáže existovat bez druhého. Jeden podporuje druhého jako dva na sobě závislí opilci, kteří se drží na nohou jen díky tomu, že se drží navzájem.

To, že by finanční trh v minulých letech bez státní pomoci zřejmě zkolaboval, přiznává dnes asi každý. Koneckonců dodnes se bojíme, že pokud se nechá padnout Řecko (tj. bez státní pomoci "trhům na pospas"), hrozí kolaps nevídaných rozměrů. Ono by totiž nepadlo jen Řecko a řecký trh, ale bez státních půjček by s ním padalo mnoho dalšího, včetně západních bankovních domů a financí dalších států. V dnešním světě nikdo nepadá sám.

Jenže ono to funguje i naopak - stát není schopen existovat bez trhů. Odeberte veřejným financím možnost půjčovat si na trzích - a je konec. A to neplatí jen v dobách současných, krizových, ale drtivá většina západních států nebyla po drtivou většinu let vůbec schopna bez půjček z trhů sestavit rozpočet.

Existuje dnes tržní úrok?

V tom je právě problém Řecka a dalších: trhy jim nechtějí "rozumně" půjčovat. Spíš ale bychom měli říci, že jim byly trhy ochotny před vypuknutím krize půjčovat "nerozumně" levně a příliš. Vždyť to bylo snadné! Půjčím za tři procenta a za procento a půl si investici pojistím, a tím pádem mi zbývající procento a půl zcela bezrizikově a zadarmo padá do klína. ... jenže bezrizikové to nebylo. Jak výše úrokové sazby, tak pojištění vkladu (CDS) nás mělo chránit před bankrotem. Jenže když bankrot nastal, ani úroková sazba, ani pojištění nás před ním neuchránilo, to musel udělat až stát. Naopak hrozil bankrot nikoli jednotlivého státu nebo banky, ale celého systému. Systém tak do sebe pohltil riziko bankrotu, ale dal tím za oběť sebe samého.

Kdyby Francie měla nízký či snad dokonce nulový dluh, mohlo by být Sarkozymu nějaké hodnocení ratingových agentur úplně ukradené, stejně jako výše úrokové tržní úrokové sazby. A i u ní visí ohromný otazník? Jak by skutečně vypadala, kdyby za půjčky neručil stát? Jak vysoká by byla opravdu tržní úroková sazba?

Ale zpět. Zkrátka, čím více jsme zadlužení, tím méně jsme svobodní, tím více jsme v područí věřitelů, tím větším jsme otrokem dluhu, a tím méně máme suverenity. Stáváme se tak otroky našich zdánlivých svobod minulých. Jeden způsob, jak číst současnou krizi, je to, že včerejší odkládání problémů nás teď dohonilo. Naše včerejší státní, firemní i soukromá svoboda (pokud vyvěrala z dluhu) si prostě vybírá svůj dluh dnes.

A je tady ještě jeden problém - trhy nemají disciplinární roli. Trestají příliš pozdě. Vyšší zadlužení státu ani tak nevede k reformám, požár se mnohdy začne řešit příliš pozdě, když už hrozí bankrot. Tak třeba takoví Slováci prováděli své reformy i při nízkém zadlužení státu, ale Řekům - či Japoncům, se do reforem nechce, ač mají "tržní urgenci" několikanásobně vyšší.

Je to ještě vůbec kapitalismus?

Je zřejmé, že tato nesystematická a vlastně mnohdy i nepřiznaná vzájemná závislost státu a trhu už dál pokračovat nemůže. Droga došla, stát nebude dlouho moci podporovat donekonečna trhy (aby "ony" více rostly) a ani trhy nebudou ochotny podporovat státy (aby ony mohly dále podporovat trhy, růst atd.). S tím se prostě musí něco udělat. Podepsat smlouvu o fiskálním paktu mohl být první, velice významný krok. Škoda, veliká škoda, že naši politici tuto příležitost nevyužili. Pokud k fiskálním pravidlům nepřinutil vládu ani veliký mezinárodní tlak, mám veliké pochyby o tom, zda něco takového bude kdy schopen udělat NERV, když se nám to nepovedlo ani po třech letech přemlouvání.

Tomáš Sedláček
Psáno pro HN


Marx and Spenders

Marx and Spenders

Tomáš Sedláček 

20. května 2013
Titulek si vypůjčuji z básně od Tomáše Kafky, českého diplomata, který v krátkých básních, většinou psaných a rozesílaných formou SMS, často a trefně vystihuje dilemata doby. Marx a utrácení, státní plán a spontánní ekonomika - toť jakési perverzní...

Ekonomie jako ideologie

Ekonomie jako ideologie

Tomáš Sedláček 

8. dubna 2013
Někteří označují naši dobu za postideologickou. Opak je pravdou: naše doba je nejideologičtější dobou, která snad kdy byla. Již nemáme odstup od své ideologie ani o ní nevíme, což se projevuje tím, že ji považujeme za jedinou pravdu.

Vraťte nám naši neudržitelnost

Vraťte nám naši neudržitelnost

Tomáš Sedláček 

3. dubna 2013
Proč stále ignorujeme neudržitelnost v reálné ekonomice? Protože nemáme žádnou komplexní teorii, kterou bychom současnou mohli nahradit, a málo odvahy či soudnosti přiznat, že zatím žádná uspokojivá teorie neexistuje.

Kyperský boj o setrvání v eurozóně

Kyperský boj o setrvání v eurozóně

Tomáš Sedláček 

26. března 2013
Velký obrat Evropy může začít na maličkém Kypru. Kdekdo by si mohl přát, aby ostatní země či banky EU Kypru pomohly více, alespoň do té doby, než si pro podobné případy uděláme nějaká pravidla a nebudeme vše řešit...

Mýty v čase cholery

Mýty v čase cholery

Tomáš Sedláček 

14. listopadu 2012
Mohli Židé za mor? Může euro za krizi? Jsou evropské finance nejhorší na světě? A kdo je pak nejlepší? Peníze by měly proudit od bohatých k chudým, alespoň takový by měl být ideální stav podle ekonomů. Ve světě...

Demokracie bez růstu a rostoucí komunisté

Demokracie bez růstu a rostoucí komunisté

Tomáš Sedláček 

23. října 2012
Budete žít ve svobodné zemi, moct si volit vlastní politiky, číst a psát, co se komu zachce, a cestovat kamkoli po světě. Ale sníží se životní úroveň a HDP dlouhodobě o kus klesne. Co byste si vybrali?

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%