Svátek má: Jana

Komentáře

Daňové šílenství státu

Nemám nic proti výběru daní státem, které slouží k pokrytí jeho provozních a investičních nákladů. Ale co je moc, to je příliš a protože se jedná i o moje daně, není mi jedno, jak s nimi stát nakládá.


Zkusme si na příkladech ukázat, jak náš daňový systém funguje v praxi. Tak třeba to, jak stát zdaňuje obyčejnou cihlu.

Na její výrobu je třeba natěžit materiál.  Náklady s tím související firma zdaní. Prodejna stavebnin si přidá obchodní marži a práci prodavače a veškeré náklady spojené s dopravou, uskladněním a prodejem- to vše je také státem zdaněno. Stavebník si najme stavební firmu, i ta zdaní jak práci, tak případný zisk. Šťastný majitel domu, jemuž z cihel stavební firma dům postavila, zaplatil dům z peněz, které mu sát předtím několikrát také zdanil a teď poslušně odvádí další daň z nemovitosti a pokud se rozhodne mnohokrát zdaněný dům prodat, například z důvodu toho, že přišel o práci a není schopen splácet půjčku, zaplatí státu daň z prodeje nemovitostí. Kupující zaplatí daň za vklad do katastru a i on bude poslušně rok co rok platit státu daň z nemovitosti. Pokud si majitel domu pořídí do nového domu pejska pro potěchu nebo aby mu nemovitost hlídal, zaplatí za něho každý rok poplatek, tedy daň ze psa. No řekněte, není to šílené?

Stát má na občana ve svém zásobníku připravených celkem sedmdesát daňových nástrojů a stále daně zvyšuje, neboť již není schopen utáhnout svoji dluhovou zátěž, která na konci tohoto roku dosáhne hranice dvou biliónů Kč. Ta každý rok roste stomiliardovým tempem a politici napříč stranami nám rok co rok tvrdí, že 3% dluhu vůči HDP je stále rozumná výše.

Jenomže nám zapomněli říct, že tato tři procenta musíme každý rok přičíst k  dluhu loňskému a předloňskému a takto to chodí již dvacet let.  Položme si ale otázku, proč náš dluh politici porovnávají v poměru k HDP a ne k příjmu z veřejných rozpočtů, který je jediným správným ukazatelem skutečné dluhové zátěže státu. Je to proto, že by vyšlo najevo, že nejsme dluhem zatíženi ve výši 3%, ale více, jak 10%, a to je už sakra vysoké číslo.

A když zapojím do výpočtu obyčejný selský rozum- víme, že roční státní rozpočet je něco přes jeden bilión Kč a náš dluh bude na konci roku dva bilióny. Náš dluh je tedy jednou tak velký, než celoroční státní rozpočet, hovoříme tudíž o 200%, což dělá 20 x zmíněných 10%. Dovede si někdo představit, kolik generací bude muset tento dluh splácet?

Jen na vysvětlenou: pokud nová vláda sníží své výdaje cca o sto miliard, (což je v dané chvíli zcela nereálné) dosáhne se na vyrovnaný rozpočet, ale pořád budeme dlužit dva bilióny Kč. Pokud se nová vláda rozhodne v dalším roce snížit svoje výdaje o dalších deset procent, a tím umořovat část dluhu o sto miliard, bude to trvat dalších dvacet let, než naše země splatí celý svůj dluh. Bohužel i toto číslo je zcela nereálné, neboť snížení výdajů o dvakrát deset procent je „sebevraždou“, neboť úsporou současně poklesne i příjem.

Stát po dobu dvaceti let utrácí více, než vydělá a politici se tváří, že je vše v pořádku. Pouhých 20% obyvatelstva vytváří hodnotový produkt, který následně živí 80% nákladové položky státu. A teď už možná tušíte, proč nám stát nefunguje.

Je třeba také vědět, že každé zvýšení daní se zákonitě musí promítnout do cen výrobků a služeb, neboť se jedná o nákladovou položku. Z těchto důvodů jsou vysoké daně jednou ze zásadních příčin znehodnocování měny, tedy inflace. Je třeba mít stále na zřeteli, že na počátku potřeby výběru vysokých daní stojí, mimo jiné, neúměrné státní dluhy.

Tak co, slyšeli jste někdy od našich levopravých politiků takovéto vysvětlení? Odpovím za vás: neslyšeli. Oni nám to říct ani nemohou, protože bychom je od jejich poslaneckých koryt vyhnali již dávno.

Pokud se v tuto chvíli levicově smýšlející občan domnívá, že za daný stav může pravice, je třeba si uvědomit, že toto brutální zadlužování naší země trvá již dvacet let a na schvalování deficitních rozpočtů mají podíl všechny politické strany, které až doteď seděly v parlamentu, tedy i ČSSD a komunisti. Opakuji pro jistotu ještě jednou: tento stav způsobily všechny parlamentní politické strany, a to bez výjimky. Je to banda nezodpovědných zoufalců, kteří možná ani netuší, co naší zemi způsobili.

Jsme před volbami a jediný, kdo může převzít odpovědnost za další vývoj v naší zemi, jsou voliči. Současní politici to i přes svůj poslanecký slib nikdy neudělají. A tak moje rada zní: Běžte k volbám, nevolte žádnou ze současných parlamentních stran a věřte, že bude líp.

Petr Havlíček

 

Podvod zvaný inflace

Podvod zvaný inflace

Petr Havlíček 

25. února 2022
Inflace nám leze do peněženek a politici, kteří ji způsobili, nám znovu tvrdí, že nás před ní budou zachraňovat. Je to nebetyčný bezohledný podvod.

Předsedo Rakušane, hodili jste místní samosprávu přes palubu

Předsedo Rakušane, hodili jste místní samosprávu přes palubu

Petr Havlíček 

6. ledna 2022
Krucinál, proč si myslíte, že vás lidé volili?

Svatá vakcinace nefunguje

Svatá vakcinace nefunguje

Petr Havlíček 

8. prosince 2021
Můžete si v médiích vychvalovat vakcinaci až do nebe, nahánět lidem hrůzu, strach a vyhrožovat jim postihy. Realita, kterou vidím dnes a denně kolem sebe je poněkud jiná.

Rozpad systému ekonomických a mravních hodnot

Rozpad systému ekonomických a mravních hodnot

Petr Havlíček 

8. února 2021
Každá demokracie za pomoci kypící byrokracie dříve či později zdegeneruje na oligarchii, provázenou rozbujelou korupcí, klientelizmem, narůstající centralizací a regulací nejlépe všeho.

Člověk člověku vlkem

Člověk člověku vlkem

Petr Havlíček 

22. ledna 2020
Stále bobtnající státní aparát, který by měl sloužit výhradně pro efektivní podporu prosperity společnosti, se stává parazitující ropuchou na státním prameni.

Ať žije EU, ale za své

Ať žije EU, ale za své

Petr Havlíček 

15. května 2019
Za pomoci byrokratů EU, ovládaných globalistickou elitou, hodlají tyto skupiny zničit nezávislost národních ekonomik a vytvořit obludu, nad kterou již nemá národ, žádnou ekonomickou, politickou a už vůbec ne demokratickou moc.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%