Svátek má: Emil

Komentáře

Dana Váhalová

poslankyně PSP ČR (ČSSD)

Čí byznys je válka?

Evropa se buď poučí a začne chránit svůj evropský projekt anebo se může stát jednou z obětí konfliktů, pro začátek s přílivem až 57 milionů a do budoucna až 1,2 miliardou uprchlíků.

Jeden občan mi napsal: „To, že nejlepším řešením je neválčit, ví každé malé dítě." „Mimochodem víte, kdo vyrábí zbraně střílející v Sýrii do lidí?" Proč tedy, ač to přece ví každé malé dítě, na světě neskončí války a válečná lobby? Kdo a proč se snaží, aby konflikty ve světě neustávaly? Jenom z naší malé země v srdci Evropy padlo zhruba 5 milionů lidí ve válkách, nebo následkem těchto válek. Válek, které rozpoutaly převážně evropské velmoci jako Německo, Rakousko, Švédsko... Na jedné straně může válka z jedné skupiny udělat milionáře a z druhé oběti.

Jsme součástí světa, který ke své prosperitě potřebuje výrobu zbrojního materiálu a na druhé straně hlásá důležitost míru, zakládá mezinárodní mírové organizace, pořádá mezinárodní mírové konference. Náš výklad demokracie však používá dravá zbrojní lobby při lobování za použití latinského přísloví: „Kdo chce mír, chystá válku." Náš výklad demokracie, co by šablony pro nedemokratické země, používají politici při obhajobě rozhodnutí a kroků na mezinárodním poli. Evropa je buď nepoučitelná, nebo masochistka. Nebo pokrytecká při zajišťování své prosperity?

Ale je to skutečně prosperita, a čí vlastně? Kdo platí zbraně, výcvik, vojáky a nakonec financuje i následky, odškodňuje oběti, platí rozvojovou pomoc anebo jako v této chvíli miliony přistěhovalců... Kdo je ten, kdo má skutečné zisky, takové, že z nich může financovat i lobby...? Za posledních 7 let se svět stává arénou stále krvavějších a hlavně vleklejších konfliktů. V roce 2008 v 63 válečných konfliktech ve světě zahynulo 56 tisíc lidí a v roce 2014 ve 42 konfliktech zahynulo 180 tisíc lidí.

Hlavní příčinou tohoto trojnásobného nárůstu obětí jsou bezpochyby konflikty v Sýrii, Iráku a Afganistanu. V Iráku nyní vypukl chaos po stažení amerických vojsk a stejná situace hrozí v Afganistanu po odchodu alianční jednotky. V poslední době se v médiích objevily zprávy, že Rusko nabídlo vojenskou pomoc afgánské vládě s cílem odvrátit nebezpečí ovládnutí území Střední Asie radikálními islámskými silami. Trpící civilní obyvatelstvo bez veřejných služeb a pod přímým ohrožením života prchá do okolních zemí. Světová banka odhaduje, že 1,2 miliardy lidí, což je zhruba jedna pětina světové populace, žije v oblasti postižené nějakou formou násilí či nejistoty. Jak konflikty způsobují rozsáhlé škody, roste počet vysídlených osob a uprchlíků. Podle Organizace spojených národů ve světě před válkami a persekucí utíkalo v polovině roku 2014 kolem 57 milionu lidí.

Války však nevznikají jenom tak ze dne na den, ale musí být také někým připraveny, rozpoutány a hlavně financovány. Nejsou tyto konflikty odrazem nového rozdělení světa mezi světové velmoci a regionální hráče? O čem jiném je konflikt v Sýrii a Iráku, než o novém rozdělení Blízkého východu? S počty a dobou trvání konfliktů ve světě rostou samozřejmě zbrojní výdaje. Tradičně největší výdaje na obranu má USA ve výši 577 miliard USD, dále Čína – 145 miliard USD, Rusko – 60 miliard USD. Největší armádu na světě má ČLR – 2,3 milionů vojenského personálu, USA 1,4 milionů, Indie 1,3 milionů a Rusko 770 tisíc.

Zajímavé je také porovnání podílu těchto světových velmocí na mírových operacích OSN – organizace, která má zajistit světový mír ve světě. V současné době probíhá ve světě 16 mírových operací OSN s účastí zhruba 106 tisíc příslušníků mírových sborů OSN. Je velmi zajímavé, že za USA 82 příslušníků, za Rusko 79 a Čína není uvedena vůbec. Převážná většina mírových sborů je tvořena z rozvojových zemí. Jinými slovy se dá říci, že velké velmoci se v rámci OSN angažují velmi málo. A zároveň se nabízí otázka: „Je i tato skutečnost potvrzením jednoho z důvodů, proč je stále tolik válečných konfliktů? Pro Evropu z toho vyplývá pouze jedno, buď se konečně poučí a začne hájit svůj Evropský projekt anebo se může stát jednou z obětí těchto konfliktů, pro začátek s přílivem až 57 milionů a do budoucna až 1,2 miliardou uprchlíků, o které se nebude schopna do budoucna postarat a zajistit jim zaměstnání a obživu.

Stejně jako by všechny země EU měly také skutečně podporovat ukončení válečných konfliktů, stabilizaci a následnou rozvojovou pomoc zemím, tak aby jejich občané nemuseli utíkat (a nestačí, že to přece ví každé malé dítě, ale je potřeba, aby to bylo i vidět.) „Musíme si ale uvědomit, že je nemožné, aby Evropa přijala všechny arabské migranty," zdůraznil podle listu The Guardian i tibetský duchovní vůdce dalajláma. Poučme se například ve Francii s jejími dnešními ekonomickými problémy, nezaměstnanými generacemi mladých lidí, rodičů, kteří po válce přišli jako občané Francie po dekolonizaci za lepším životem a za prací. Je třeba nebrat na lehkou váhu nezaměstnanost mladých lidí, která je stále narůstajícím celoevropským problémem a je jednou z příčin radikalizací společností.

Dana Váhalová

České zemědělství chytá druhý dech

České zemědělství chytá druhý dech

Dana Váhalová 

26. prosince 2015
Vláda se ve svém programovém prohlášení zavázala zvýšit potravinovou soběstačnost České republiky.

OSN musí národy skutečně spojovat

OSN musí národy skutečně spojovat

Dana Váhalová 

19. prosince 2015
Minulý měsíc přijala Rada bezpečnosti OSN důležitou rezoluci o zdvojnásobení boje proti organizaci Islámský stát v Sýrii. Tato rezoluce byla schválena jednohlasně na návrh Francie.

Změnil se svět 70 let od vzniku OSN?

Změnil se svět 70 let od vzniku OSN?

Dana Váhalová 

27. listopadu 2015
Snaha vybudovat organizace zajišťující mezinárodní bezpečnost se projevovala po celou historii mezinárodních vztahů (např. Liga národů působící v meziválečném období)

Extremismus na vzestupu?

Extremismus na vzestupu?

Dana Váhalová 

8. listopadu 2015
Poslední „Zpráva o extremismu na území ČR v roce 2014“ se zaměřuje na popis vývoje, který patřil ve srovnání s rokem letošním k těm klidnějším.

Co prozradila už zpráva o migraci z roku 2014?

Co prozradila už zpráva o migraci z roku 2014?

Dana Váhalová 

28. října 2015
Zpráva o situaci v oblasti migrace a integrace cizinců na území České republiky v roce 2014 jasně vyvrací tvrzení a některé neoprávněné kritiky z letošního roku a to, že Češi jsou xenofobní a odmítají jakékoliv migranty či pomoc.

Co je horší?

Co je horší?

Dana Váhalová 

11. října 2015
Z jedné strany zaznívá islamizace Evropy, z druhé radikalizace Evropy. Obojí umožňuje obyčejný strach, strach říci svůjí názor a strach ho obhajovat.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%