Svátek má: Filip

Komentáře

Jiří Kouda

novinář

Falešná a populistická argumentace pana K.

Nejlepší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se pokusil tvrdit, že na krizi mohou zbabělé, nezodpovědné a populistické chování politiků, nikoliv trhy. Takhle volně lze argumentovat, že svět se dostal do krizového šoku při pohledu na červené ponožky jeho stranického šéfa, s ještě se z toh...

Za prvé – světovou krizi rozpoutaly nenasytné banky a investoři ve Spojených státech, kteří vytvořili (nadhodnotili) kšefty s nemovitým majetkem na základě zvyšování svých zisků pomocí hypoték – hypotekární bublinu. O pár let dříve tyto „nevinné trhy“ způsobily IT bublinu s katastrofou ztělesněnou firmou Enron. Po jejím prasknutí se následující bankovní krize se přenesla do Evropy a zemí, které měly své investice vložené do příslušných amerických bank. Spekulace s bankovními deriváty zneužily ratingové společnosti Fitch, Moody´s, Standard & Poor's, které se nejen tím, že doporučovaly prolhaně vkládat peníze do této bubliny, ale i rychlým vydžúsováním bankovního trhu neslýchaným způsobem, dopustily zločiného obohacení. Což ostatně dělají dodnes. Jestliže existuje mezinárodní tribunál pro Jugoslávii (YCTY), nechápu, že dodnes nebyl vytvořen mezinárodní tribunál pro ekonomické zločiny. V tom opravdu politici selhali.

Politici mají nespornou vinu. Ve dvou rovinách, ale jinou, než tvrdí lokální demagog z Bechyně. Politici nebyli schopni označit právě příčinu ekonomické krize, najít viníky a zamezit do budoucna zběsilému a masovému okrádání obyčejných lidí – až komické bylo, že americký prezident Obama dodával stamilardy kolapsujícím americkým bankám, aby si následně jejich manažeři vypláceli desítky milionů dolarů z těchto státních dotací odměny.

Politici  by museli říci, že volný trh bez jakékoliv regulace bude efektivně džúsovat společnost, klidně až do krizí a krvavých válek. Že bude zotročovat zaměstnance a nastolovat kočovný život námezdných sil.  Kvůli zkorumpovanosti či ideologické zaslepenosti nebyli schopni zavést regulace finančního trhu ani v mírných podobách – jako Tobinova daň na finanční transakce.

Jejich vina je, že radostně podlehli brutálnímu tlaku spekulantů a trhu, že sanovali astronomické ztráty finančních spekulantů „tvrdými“ penězi z daní, čili z práce. A  neposlední řadě, ano, vina politiků spočívá v prosazování snížení příjmu státu snížením daní pro bohaté  a zároveň asociálních receptů ořezání sociálních dávek v nezaměstnanosti, nemoci i školském systému a vše vrhnout  - opět na neregulovaný trh! A prosazují reálně beztrestnost pro chlupaté dlaně zkorumpovaných politiků, kteří se pak chechtají lidem z televize do očí.
 
Za druhé – a to je snad ještě horší, než ekonomické zločiny tohoto pána - podle Kalouska nyní čelíme pádu mýtu o tom, že jsou vlády zodpovědné za trvalý růst životní úrovně. Tohle je už opravdu silná káva! K čemu potom vláda vlastně je – to má životní úroveň obyvatel snižovat? Kalousek tak nepřímo – ale jednoznačně – naznačuje, že skončil model demokracie, kdy vláda zastupuje většinu (jakkoliv při zachování práv menšiny). „Vy nás zvolte, ale budeme jednat ve prospěch kapitálu, trhu a kdovíčemu ještě, ale vy nám do toho kecat nebudete a srovnejte krok!“ zní překlad do češtiny.

Za třetí - Finanční disciplína států se trvale zhoršuje s tím, jak vlády neodpovědně podléhaly tlaku voličů a financovaly stát z deficitů, říká Kalousek. Nutno dodat, že lživě. Pokud zná někdo politickou stranu, která volá po větším zadlužení, ať ukáže – dokonce i keynesiánská ČSSD váhá. Naopak pokud něčemu vlády podléhaly a podléhají je brutální tlak trhu a spekulativního kapitálu. A neskutečným, astronomickým sumám, které za průšvihy miliardářovým uskupení ještě zaplatí. Prý za to mohou ti, co ztratili práci...

Nikdo nechce zadlužovat stát. Kalouskoví a jeho vládam se to podařilo za pět let zdvojnásobit. Tento špatný tenisový sportsmen, který má za sebou rekord neodhadu českého vývoje hospodářství v rozdílu téměř devíti procent HDP (blahé paměti Eduard Janota, tvůrce většiny rozpočtů vlád ČSSD a ODS, odhadoval jedno procento HDP na 10 -15 miliard korun). Mluvíme o ztrátě nejméně 90 miliard korun! Jeho ideologická a ničím nepodložená, neproduktivní snaha - odborníci varují před podkopáním spotřeby obyvatel, která činí až čtvrtinu růstu HDP, vede jen k nekonkurentosti České republiky. Tím se snižuje příjem státu, který by mohl peníze využít ve prospěch rozvoje země. Od školství, vědy, průmyslu atd.

Pokud občané mají strach z toho, že ztratí práci a platí si pojištění pro tuto situaci – není to nic z kapsy státu, ani z „Kalouskov kapsy“. Ten je jen spravuje a přerozděluje – a také a ně odpovídá!  Jsou to ale daně z práce - snad poprvé daně zaměstnanců překonaly svým objemem daně podniků. Fascinující, kdo tedy plní státní pokladnu! Ti, kteří se nemohou bránit a tzv. optimalizovat své odvody.  Zatímco Kalousek se stará jednostranně o byznys. Co hůř, ten vší silou nejvíce stará o miliardářské rentiéry – zatímco všechny úspory pro občany jsou zdańovány (třeba stavební spoření), Kalousek zabránil zdanění dividend. Kdo asi má tolik dividend, aby ho začínaly zajímat daně? Kolik peněz je tedy obsažen v růstu bezdaňových divident, když jen u ČEZ stát "bere", protože je to polostátní firma, miliardy! O kolik tedy stát přichází jen na této nedani?

Za čtvrté - „Nyní vidíme, že státní dluhopisy přestaly být nejbezpečnější investicí,“ uvedl Kalousek. No, pokud bych byl ironický, a to jistě nejsem, tak řeknu, že tuto „nebezpečnost“ státních dluhopisů nastolil Nečasem a Kalouskem tak milovaný trh. Nikdo jiný. Surová spekulace (volný trh) zvyšuje jejich úrokovou míru natolik, že jednotlivé státy nejsou schopny tyto závazky plnit. Italové vydali dluhopisy s 3 procenty úrokové míry, které milý trhy vyhnal až 8 procent a u řeckých ještě dvojnásobě více To samé platí i pro ostatní země. Experti pak spočítali, že by se Řecko dostalo, v případě normálních úroků, na úroveň zadlužení, které by bylo snesitelné již v roce 2015 a odvrátilo bankrot země a ohrožení eurozóny. Navíc při zvyšujícím se úroku rostou i gigantické částky na pojištění těchto dluhopisů.

Za páté - „Nejsem velkým optimistou. Nepředpokládám, že by evropský politický establishment dokázal provést opatření, která by zastavila krizi. Jedná se totiž o krizi důvěry,“ uvedl Kalousek. Tak v tomto bodu, a patrně jediném, dávám Kalouskovi zapravdu. Kdo proboha ještě dnes může věřit zkorumpovaným, prolhaným a drzým politikům. Zvláště českým! Kteří žíjí z daní svých spoluobčanů, bohatnou a zároveń je poučují, že je zastupovat vlastně nebudou. To je nejen nezodpovědné, zbabělé, vyvlékající se z odpovědnosti, je to i populistické.


Psáno pro Prvnizpravy.cz

Jiří Kouda
novinář

Česká kafkárna

Česká kafkárna

Jiří Kouda 

6. listopadu 2014
Připomíná to dobu, kdy nadávka hlavě státu stačila na trestní řízení a následné vězení. Scénárista, redaktor, humorista a spisovatel Vladimír Škutina jednou údajně prohlásil, že prezident Antonín Novotný je vůl.

Americký sen, nebo černá můra?

Americký sen, nebo černá můra?

Jiří Kouda 

30. října 2014
Musíme prožívat po listopadu český „americký“ sen. Vyplývá to aspoň ze statistik, které nás mohou zahltit čísly. A pokřivenou realitou.

Shrekova bažina

Shrekova bažina

Jiří Kouda 

23. října 2014
V Západní Africe řádí nezvladatelná epidemie eboly, v Doněcku se zakázanými střelami zabíjí civilisté a eurozónou se plíží temné obavy z recese, ale Česko se po volebním supervolebním období vrací k normálu periferní sebestřednosti.

Občanem ano, ale jen se zárukou anonymity!

Občanem ano, ale jen se zárukou anonymity!

Jiří Kouda 

16. října 2014
Volební výsledky přinesly silnou odezvu v diskusích občanů, ačkoliv se většina voleb nezúčastnila. Ve většině rezonuje nespokojenost, která se podobá křeči nad rozlitým mlékem.

Zvýšení minim? Kdyby nám bylo osm...

Zvýšení minim? Kdyby nám bylo osm...

Jiří Kouda 

9. října 2014
Naše koaliční vláda zvažuje o kolik zvýší životní minimum a existenční minimum. Počin je to dobrý, ekonomika má růst, všechno (kromě Německa) na to ukazuje, tak proč by si ze státního koláče měly užívat jen velkopijavice na státních investicích.

Racionalita fízlovské aféry

Racionalita fízlovské aféry

Jiří Kouda 

2. října 2014
Poněkud překvapivý výsledek přinesla analýza, podle níž se komunikace politických stran v posledních měsících kultivuje.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%