Svátek má: Vilém

Komentáře

Karel Hvížďala

novinář a spisovatel

John, Bárta a Klaus rozkládají vládu

V posledních dnech jsme byli svědky výroků pánů Johna a Bárty a chování prezidenta Klause, které bychom neměli přehlížet, protože o této straně a politické kultuře Česka vypovídají víc než jejich slova.


Pan Radek John řekl, že podá demisi a zároveň prohlásil, že strana Věci veřejné zůstane ve vládě jen tehdy, když budou splněny všechny jejich návrhy na boj s korupcí a když budou vyměněni ministři ve všech stranách včetně ministra financí pana Kalouska. Zároveň jen tak mimochodem pan John utrousil, že by se do vlády vrátil jen na křeslo ministra vnitra. Protože tyto podmínky jsou pro jejich koaliční partnery, tedy ODS a TOP 09 naprosto nepřijatelné, u nestranného pozorovatele to vzbuzuje dojem, že mají v úmyslu položit vládu Petra Nečase. To ale zároveň jak pan John tak i ostatní špičky Věcí veřejných popírají a zaštiťují se reformami. Zřejmě si myslí, že nehoráznými podmínkami donutí partnery k větším ústupkům.

TOP 09 situaci jen vtipně glosuje, protože prodlužování této vládní agonie oslabuje nejen pozici Petra Nečase, ale i celé ODS, což této straně dlouhodobě vyhovuje. ODS je nejednotná a prezident toho doposud využíval, aby posílil svou moc. Proto rád naslouchal Vítu Bártovi, který byl - jak vyplývá z nahrávky - ochotný ho informovat o schůzkách K9 a za to mu zase na oplátku v něčem pomoci. To ovšem ukazuje na to, že prezident místo, aby dbal na to, že politika by měla být trhem s pravidly, podporuje trh s privilegii. Proto je mu trnem v oku i Ústavní soud, který dbá právě na pravidla. To je zásadní zjištění, na které bychom neměli zapomenout.

Druhý výrok je z úst Víta Bárty, který se kvůli nabubřelým řečem, jež všichni mohli minulý týden slyšet na YouTube, omluvil prezidentovi Václavu Klausovi a spolustraníkům a své bláboly, jež nemá cenu už ani opakovat, protože jich média ještě v sobotu byla plná, zdůvodnil těžkým červeným vínem. Ale zcela opominul voliče, kvůli kterým se do politiky dostal. Těm se neomluvil. Už pro něj nejsou vůbec důležití a necítil potřebu se nám omluvit. Implicitně přiznává, že voličům se lhát může a že na nás se obrátí až zase před volbami. Teď nám podle pana Bárty do politiky nic není. A když Jan Rovenský z Práva Vítu Bártovi připomene jeho řeči o tom, že na Finančně analytickém útvaru ministerstva financí má své lidi, kteří pokryjí černé financování strany, pan Bárta mu řekne, že při víně zveličoval. Pan Rovenský mu připomene: bráníte se stejně jako Kristýna Kočí, ta také tvrdila, že na nahrávce pouze lhala. Bárta se z toho snaží vykroutit tím, že ona pila v kavárně kapučíno, kdežto on měl v sobě doma víno. Náš politický provoz už zcela smazal hranice mezi pravdou a lží a maskuje je jen diplomatickými výroky i mystifikaci či přeháněním a na voličích mu nezáleží.

Jenže to, co tito pánové převádějí, je smrtelný koktejl české politiky: V okamžiku, kdy trh s privilegii zvítězil nad trhem s pravidly a kdy voliči jsou pro politiky nezajímaví a slova ztratila váhu, jsou vyprázdněná a slouží jen maskování skutečnosti, už nelze hovořit o politice. Takhle totiž funguje subkultura mafie a jak známo, tu se nepodařilo v Itálii vymýtit či alespoň zásadně omezit policejně, ani soudně. My občané se z toho, ale nemůžeme vyvinit. Chování nás všech tento stav pomáhá jen upevnit: Lidé po dvou totalitách zapomněli na to, že jsou občany s ius resistendi, právem odporu a politici se cítí být právě proto do smrti vyvolenými a nepotrestatelnými. Můžeme si za to do značné míry sami.

Karel Hvížďala


Paroubkova reálná šance: pomsta

Paroubkova reálná šance: pomsta

Karel Hvížďala 

10. srpna 2011
Naděje Jiřího Paroubka, že jeho nová strana nebo strana, ke které by se připojil, by mohla hrát nějakou výraznější roli v české politice, je asi stejně velká, jako že zbohatne psaním knih.

Murdoch a Breivik: Co mají společného?

Murdoch a Breivik: Co mají společného?

Karel Hvížďala 

2. srpna 2011
V minulých dnech jsme byli svědky dvou příkladů, jak internet mění svět.

Právo, Pavel Drobil a prezident

Právo, Pavel Drobil a prezident

Karel Hvížďala 

20. července 2011
Sobotní vydání Práva, které bývá považováno na naší novinové krajině za levicový deník, zveřejnilo celostránkový velmi vstřícný rozhovor Lukáše Beka s bývalým ministrem Pavlem Drobilem z ODS, který odstoupil kvůli podezření z manipulace s finančními prostředky na fondu...

Zúčtování s takzvanou vládou v Německu

Zúčtování s takzvanou vládou v Německu

Karel Hvížďala 

11. července 2011
Zúčtování s takzvanou černo-žlutou vládou. Nevláda. To jsou jen dva z mnoha titulků, které můžeme v posledních týdnech najít v německých prestižních médiích.

Nevypočitatelná strana před podzimní válkou

Nevypočitatelná strana před podzimní válkou

Karel Hvížďala 

6. července 2011
Skandály spojené nějakým způsobem hlavně s Vítem Bártou, jeho praktikami řízení detektivní agentury ABL a lidí ve straně Věci veřejné, nám dovolily si postupně sestavit anamnézu tohoto podnikatele a faktického šéfa této strany.

Vláda asi padne, ale nebude to dobré řešení

Vláda asi padne, ale nebude to dobré řešení

Karel Hvížďala 

29. června 2011
Jestliže udržení vlády Mirka Topolánka zastavením stíhání Jiřího Čunka vedlo k rozložení státních zastupitelství a zviditelnilo fungování tzv. justiční mafie, delší existence vlády s Věcmi veřejnými může akcelerovat rozklad policie kvůli tomu, že se váhá, jestli Vít Bárta...

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%