Svátek má: Nataša

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

Zábava, nebo zdraví?

V sobotu mi zavolal kamarád, vrstevník, s kterým se dobře známe, ale poměrně dlouho jsme se neviděli. Dlouho se jako schopný trenér a manažer pohybuje ve sportovním prostředí.

Samozřejmě jsme mluvili obecně o současné koronavirové pandemii a s ní souvisejících zákazech, příkazech, opatřeních, důsledcích atd. Jak jinak, po chvilce už jsme byli v nám nejbližší, sportovní oblasti. Probrali jsme radikální utlumení sportovních aktivit, zrušení či přesunutí téměř všech blížících se vrcholných sportovních událostí včetně olympiády, zhodnotili jsme činy a postoje některých známých sportovců, těch, kteří se dobrovolně vzdávají svých smluvních odměn i těch, kteří se naopak uskromnit odmítají, ocenili jsme dobrovolné zapojení některých z nich do humanitárních a charitativních akcí, ale také jsme se snažili pochopit problémy v každodenním sportování dětí, kdy např. rodiče žádají od sportovních klubů zpět členské příspěvky, protože jejich děti teď prostě sportovat nemohou, a na druhé straně jsme vnímali složitou situaci sportovních klubů, které musí platit pronájmy hřišť, tělocvičen i jiných sportovišť, nebo je udržovat i když se v nich nesportuje, prodiskutovali jsme možné propouštění trenérů, správců hřišť atd., atd.

Pak se mě kamarád zeptal, jestli je důležitější, aby sport upevňoval zdraví, nebo aby přinášel zábavu. Bez rozmýšlení jsem odpověděl, že důležité je samozřejmě obojí. Kamarád souhlasil, ale jen tak podotkl – a co když si teď budeme muset vybrat? Rozloučili jsme se, popřáli si pevné zdraví a slíbili si, že jakmile to okolnosti dovolí, probereme všechno osobně.

Když jsem se následně trochu hýbal na zahradě, přistihl jsem se, že se mi do hlavy stále vrací jeho poslední otázka. Ano, k základním atributům sportu už od dob starověku patří zábava a zdraví, chcete-li fyzická kondice. Ve starověku i středověku byl sport zejména jedním z nástrojů přípravy bojovníků na válku, od které se odlišuje zejména tím, že musí mít jasná pravidla. Nebudeme asi pochybovat o tom, že dobře prováděná a zejména pravidelná sportovní aktivita má příznivý vliv na rozvoj fyzické kondice a tím samozřejmě na zdravotní stav každého z nás. Není ani bez zajímavosti, že v oblasti vrcholového a profesionálního sportu není tento přímý vliv tak jednoznačný, a to kvůli častým zraněním, přetěžováním organismu, a ne ojedinělým trvalým zdravotním následkům. Ale dobře, obecně jistě platí, že aktivní provozování sportu přináší i zdravotní benefity. Slovo aktivní je důležité i při hodnocení zábavnosti sportu. Někdo neudělá rychlejší krok, ale rád sedí v hledišti či u televize a s párkem a pivem v ruce mu sport přináší nejlepší zábavu. A někdo jiný sportuje aktivně a baví ho právě ta fyzická aktivita, která mu do krve pravidelně uvolňuje endorfiny. Je pravdou, že sportovní byznys je spojen hlavně s tou zábavou pasivní.



Je ale velmi pravděpodobné, a měli bychom se na to všichni připravit, že v analogii s jinými odvětvími společenského života bude stát podporovat sportovní prostředí výrazně méně než doposud. Jak stát potom přistoupí k rozdělování sportovních dotací a co pro něj bude rozhodující? Bude podporovat zejména reprezentaci a prostřednictvím rezortních středisek a velkých sportovních svazů profesionální sport, nebo na druhé straně amatérské sportování dětí, pro které je sport nejen dobrou zábavou, ale také jedním z nejlepších způsobů zdravého životního stylu?

V poslední době jsme si jaksi zvykli, že je klid, prosperita a blahobyt. Přesto se nám mnoho věcí nelíbilo, ale nikdo si nepřipouštěl situaci, že by se státní dotace na podporu sportu mohly také snižovat. A ejhle, pravděpodobně jsme v situaci, kdy bude nejspíš třeba si uvážlivě stanovit priority, protože hojnost pro všechny prostě nebude. V tomto směru mě napadalo mnoho dalších otázek, na které jistě nebudou jednoduché odpovědi. Pak jsem si ale znovu vzpomněl na telefonát s kamarádem a najednou jsem ty odpovědi znal. Uvědomil jsem si totiž, že jsme si při loučení upřímně popřáli pevné zdraví a nikoli dobrou zábavu. I v oblasti sportu se bude muset stát co nejdříve rozhodnout, co za peníze, které do sportu dává, chce, a tomu pak cíleně přizpůsobit rozdělování státních dotací.  

Zdeněk Ertl

Mozek si pamatuje, co jsme jedli

Mozek si pamatuje, co jsme jedli

Zdeněk Ertl 

15. dubna 2025
Krátkodobé přejídání sladkým a tučným jídlem mění fungování mozku rychleji, než jsme si mysleli. A návrat k normální stravě nemusí stačit k nápravě.

Přátelství na celý život začíná v klubu-stát by měl znovuobjevit jejich význam

Přátelství na celý život začíná v klubu-stát by měl znovuobjevit jejich význam

Zdeněk Ertl 

11. dubna 2025
V dnešní době se často mluví o psychických problémech dětí a dospívajících, o osamělosti seniorů a o tom, jak nás moderní technologie paradoxně od sebe spíše vzdalují, než sbližují.

Násilí mění lidskou DNA: Trauma se dědí po generace

Násilí mění lidskou DNA: Trauma se dědí po generace

Zdeněk Ertl 

21. března 2025
Války a násilí nejsou pouze tragédií pro ty, kdo je zažívají na vlastní kůži. Jak ukazuje nejnovější vědecký výzkum, jejich důsledky sahají mnohem dál – až do genů budoucích generací.

Moderní společnost a zapomenutá úcta k rodičům

Moderní společnost a zapomenutá úcta k rodičům

Zdeněk Ertl 

18. března 2025
V přírodě existuje mnoho příkladů rodičovské obětavosti, ale jeden z nejpůsobivějších pochází od štírů.

Máme obavy, ale neumíme se o sebe postarat

Máme obavy, ale neumíme se o sebe postarat

Zdeněk Ertl 

7. srpna 2024
V několika minulých týdnech jsem si dovolil vám postupně v devíti komentářích představit výsledky průzkumů, týkajících se názorů občanů České republiky na bezpečnostní situaci, na možnosti řešení potenciálních krizových situací a na úroveň připravenosti na ně.

Trochu o našem vztahu k republice

Trochu o našem vztahu k republice

Zdeněk Ertl 

5. srpna 2024
Už tři roky po sobě se průzkumy agentury Sanep snaží zjistit, jak by se zachovali obyvatelé naší republiky, když by se na území České republiky rozhořel válečný konflikt.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%